Czym jest gipiura oraz do czego może być stosowana?

W sprawie wytwarzania zdobień i składników, które posiadają za zadanie upiększyć nasze codzienne życie, ludzka fantazja jest prawie nieograniczona.
Obecnie mamy istotnie niezwykle wiele nowoczesnych technik na świadczenia wzornictwa, przy czym chętnie sięgamy także po te sprawdzone, stare czy nawet starożytne.

Jednym z niezwykle interesujących sposobów jest gipiura. Inaczej mówiąc, jest to klockowa koronka lub koronka wenecka. Warto mieć świadomość, że jest dużo rodzajów koronek. Jest to typ szczególnie niełatwy do stworzenia. Składa się z dosyć nierównomiernych oczek i wypukłego reliefowego wzoru. Tego typu gipiury były bardzo często stosowane w dziewiętnastym wieku, jednak również dzisiaj możemy znaleźć dla przykładu ozdoby do domu z gipiurami. Technika ich wykonywania opiera się na tym, że trzeba przeplatać w grupach po 4 liczne nici nawinięte na małe klocki. Tak właśnie powstaje tzw.

Jeżeli niezwykle emocjonuje Cię nakreślana w tym miejscu kwestia, oprócz tego koniecznie zobacz tekst w serwisie (https://ilustris.pl/zaproszenia-slubne-i-kartki,2,5751) opisującym pokrewne tematy.

płócienko jako ornament oraz różnego rodzaju siateczki stanowiące wypełnienie oraz tło.

Kolor

Autor: Racoon
Źródło: Racoon

W taki sposób uzyskuje się ażurowe towary o niezwykle okazałych oraz wyjątkowych wzorach. Ta metoda jest znana od XVI wieku. Najprawdopodobniej pochodzi z Flandrii, tak jak bardzo lubiane wyroby gipiurowe. Tkaniny, które nadają się do wyrobu gipiur to m.in. bawełna, wełna, jedwab oraz len. Mimo faktu, że gipiury nie są aktualnie tak popularne, jak były sto lat temu, to nadal są aktualne zarówno w świecie mody, jak i w bardziej codziennych okolicznościach.

Możemy dostrzec bowiem zwrot ku bardzo delikatnej modzie damskiej, a to może oznaczać powrót do łask mody. Dlatego są one znowu tak bardzo częstym motywem sukien ślubnych czy wieczorowych i codziennych sukienek. Gipiury mogłyby także urozmaicać choćby t-shirty i bluzy.