Co serwuje się na wigilię na Pomorzu?

24 grudzień jest najbardziej uroczystym wieczorem w roku. Spędzany w gronie najbliższej rodziny, w ciepłej i niezwykle magicznej atmosferze, przy stole nakrytym białym obrusem i jednym nadplanowym nakryciem, które czeka na niespodziewanego gościa.

Przy blasku migoczących świec i przy zapachu choinki.
Zestaw "Discover DJ" marki Ion

Autor: Weltbild.pl
Źródło: Weltbild.pl
I chociaż w jakimkolwiek domu Wigilia akurat tak powinna się prezentować, to jednak wyłącznie wigilijne menu, zależnie od rejonu Polski i obyczajów rodzinnych, jest dosyć różne. Prawdopodobnie jedynie Dolny Śląsk, który jest szczególnym zlepkiem konwenansów z całego państwa oraz nie ma swych świątecznych dań, bowiem każdy, kto tu przyjechał oraz zamieszkał, przywiózł wraz z sobą swe własne tradycje oraz obyczaje, również kulinarne.

Jeżeli zaprezentowany artykuł zabrał Cię w niepoznany rejon wiedzy, to świetnie się składa, ponieważ masz możliwość zgłębić pozostałe informacje tutaj – wejdź na ten odnośnik i poczytaj więcej.

I tak u jednych osób króluje na wigilijnym stole kutia, u innych ludzi makaron z makiem, zupa grzybowa czy pierogi, a u jeszcze innych osób barszcz. Dla przykładu Wigilia na Pomorzu oraz na Kaszubach dawniej mogła wyglądać w inny sposób. W przeszłości Wigilie były bardzo skromne.

Ilość i typ serwowanych tu dań były zależne od majętności konkretnej rodziny. Na wigilijnym stole królowały ryby, jednak były to przeważnie śledzie. Podawano również zupę z suszonych owoców z kluskami, zwaną brzadem.

Sprawdź to, co jest opublikowane . Dotyczy on tej samej tematyki co ta przedstawiona w tym artykule, więc na pewno bardzo Cię zaciekawi.

Podawano tam także kapustę z grzybami lub bigos postny oraz pluci, zatem ziemniaki w mundurkach z solonym śledziem. Na desce serwowano również piernik, makowiec oraz drożdżówkę kaszubską. Obecnie tradycja niewiele wyewoluowała, nadal na Kaszubach i na Pomorzu, na polskich stołach przeważają ryby. Wędzony węgorz, karp, pstrąg w migdałach i wszelkie wersje śledzi. Obok barszczu serwowana jest również zupa rybna. Popularne są także pierogi z rybnym farszem.

W co poniektórych domach podaje się także żurek postny na zakwasie, a także czerwony barszcz. Wśród ciast nadal dominują makowce, niewielkie pierniczki czy pierniki, bułeczki oraz kaszubski sękacz określany jako baumkuch.