Jak można bardzo wygodnie wybrać wszystkie elementy nabywanego komputera?

Komputer to złożone urządzenie, które może być wykorzystywane do mnóstwa różnorodnych celów. Może być to praca czy po prostu rozrywka. Ze względu na odmienny charakter tych czynności, komputer powinien posiadać różnorodne właściwości poszczególnych elementów.
Dla przykładu komputer do rozrywki powinien posiadać dobrą kartę graficzną, duży dysk twardy oraz dużo pamięci RAM.

kontrola

Autor: Dion
Źródło: http://www.flickr.com
konfigurator komputera stacjonarnego

Autor: Dushaun
Komputer używany do pracy nie musi mieć już tak dobrych parametrów, jednak trzeba pamiętać o tym, że im bardziej innowacyjne mamy programy, tym bardziej znaczące one stawiają wymagania. Z tego też powodu nieocenionym narzędziem dostępnym w wielu sklepach komputerowych jest tzw. konfigurator komputera stacjonarnego. Można dzięki niemu wybrać właściwe części tak, aby całość jak najlepiej mogła spełniać nasze wymagania. Mogliby z niego korzystać tak profesjonaliści, jak i osoby nie mające specjalistycznej wiedzy.
Taki konfigurator komputera stacjonarnego w pierwszym etapie może zapewniać wybór rodzaju czynności, do których będzie docelowo wykorzystywany komputer. Potem można by dobierać właściwości poszczególnych elementów, czyli procesora, rodzaj karty graficznej czy wielkość dysku twardego. Możemy także wybrać jaką chcemy mieć nagrywarkę czy też kartę dźwiękową lub obudowę. Poza tym moglibyśmy wybrać rodzaj tzw. urządzeń peryferyjnych, np. głośników. Przy każdym elemencie podana jest jego cena. Naturalnie przez cały czas konfiguracji komputera widoczna jest także cena końcowa.

Kierowanie się wyłącznie ostatecznym kosztem nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, gdyż komputer kupowany jest najczęściej na długi okres czasu, zatem powinien mieć jak najlepsze właściwości wszystkich składników.