Z czego znany jest len oraz jakie posiada działania zdrowotne?

O bardzo wyjątkowych zaletach dla urody oraz zdrowia decydują jego nasiona, które są nazyywane siemieniem lnianym.
Len nie tylko wspomaga odchudzanie i przeciwdziała zaparciom. Związki śluzowe, które zawarte są w nasionach lnu, powlekają błony śluzowe naszego żołądka i łagodzą wrzody.

Dla zielarzy znakomitym surowcem są nasiona lnu lśniące oraz drobne, które są określane siemieniem lnianym. Zawierają one związki śluzowe, białka, kwasy organiczne, sole mineralne oraz enzymy. Są nade wszystko zasobne w olej zawierający glicerydy kwasów nienasyconych. W lecznictwie są wykorzystywane tak całe nasiona i wytłaczany olej z tych nasion i wytłoki tzw. mączka lniana. Stosowane są one zewnętrznie do okładów albo w formie różnorodnych mazideł i także wewnętrznie. Siemię lniane jest znane nade wszystko z niezwykle dobrego oddziaływania w chorobie wrzodowej. Śluzy, które są zawarte w nasionach, powlekają błony śluzowe przełyku, dwunastnicy i żołądka. Chronią je przed agresywnym kwasem solnym oraz zmniejszają tym samym odczyny zapalne.
rok

Autor: lyng883
Siemię lniane jest także niezwykle dobrym środkiem przeciwkaszlowym, który skuteczny jest przede wszystkim w zapaleniu oskrzeli. Pomaga także w dolegliwościach skórnych, leczeniu odmrożeń oraz oparzeń. Olej lniany w znacznym stopniu przyspiesza odbudowę naskórka oraz błon śluzowych. Najbardziej jednak ceniony jest za to, że obniża poziom cukru we krwi oraz poziom lipidów. Siemię lniane obniża poziom niewłaściwego cholesterolu oraz leczy skórę. Olej, który jest wyciskany z tych nasion jest jednym z najkorzystniejszych dla zdrowia tłuszczów na świecie. Zbiór nasion lnu rozpoczyna się gdy rośliny są zielonkawożółtawe.

Przeczytaj, jakie informacje odnajdziesz pod adresem. Na pewno będą niesamowicie interesujące i warte zainteresowania, co spowoduje, że często będziesz tu wracał.

Wyrywa się je z korzeniami pozostawiając do wysuszenia na polu. Nasiona dojrzewają w czasie suszenia i nabierają wtedy brunatnej barwy. Po wymłóceniu i oczyszczeniu przechowywać je dobrze w torbie z papieru.

Te nasiona najlepiej jest zmielić tuż przed użyciem. Olej lniany jest olejem jadalnym, lecz jako środek, który zniża poziom cholesterolu, brać go najkorzystniej w kapsułkach. W mieszankach ziołowych zaś można spotkać siemię lniane albo mączkę lnianą.