Jakim sposobem fantastyka przekształca się w faktyczność

Dzisiaj w kinie premiera kontynuacji kultowego obrazu „Gwiezdne Wojny”, klasyki popkultury obrazu z dziedziny science fiction. Filmy owego gatunku mają być zabawą jednak czerpią garściami z hipotez naukowych istniejących w faktycznym świecie. Poniektóre z nich mają aspirację do popularyzacji nauki – przynajmniej podobne deklaracje niekiedy składają twórcy obrazów czy też książek. Ale czy może być odwrotnie? Czy obraz może być natchnieniem do odkrycia wynalazku? Prawdopodobnie zdarza się i tak.

Tak czy inaczej obecnie czasami mamy wrażenie, że spełnia się przyszłość opisana w literaturze. Zazwyczaj nie skrupulatnie, lecz jakieś motywy, koncepcje (jeżeli już się w jakiś sposób nie spełniły, na przykład ogólnoświatowa sieć komunikacyjna internet). Zaś w innych wypadkach jesteśmy dopiero na początku drogi do stworzenia urzeczywistnienia idei z literatury.

komputery z monitorami LCD

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Jednym z istotniejszych motywów w opisywanej sfery kultury jest idea istnienia super komputera, który rządzi światem.

Jeśli masz chęć zgłębić większą ilość informacji na omawiany wątek – odsyłam do www (http://www.otolandia.pl/zdrowe-kaszki-zbozowe-na-sniadanie), ponieważ znajdziesz tam szczegółowe dane, które bardzo Cię zaciekawią.

Naturalnie daleko jeszcze do stworzenia komputerów z własną intencjonalnością, jednakże umiemy już zbudować super efektywne komputery kwantowe. Na razie większa część z nich jest zainstalowana w ośrodkach naukowych i są właściwie ciekawostką niż komercyjnym urządzeniem, aczkolwiek w popularnej prasie komputerowej możemy przeczytać doniesienia o pierwszych komercyjnych tego rodzaju komputerach dostępnych na rynku. Komputery kwantowe, chociaż dysponujące astronomiczną mocą obliczeniową, są urządzeniami nader delikatnymi – minimalna zmiana w środowisku może negatywnie wpłynąć na wykonywane obliczenia. Stąd jest to raczej drogi gadżet aniżeli pożyteczne narzędzie.

Skutkiem tego dalej próbuje się polepszyć istniejące, wypróbowane rozwiązania. Taką próbą optymalizacji już będących rozwiązań jest segmentacja pamięci komputera. Rozwiązanie to – jak zapisał twórca frazesu segmentacja w Wikipedii – jest nadzwyczaj eleganckie, jednak dosyć zawiłe dla informatyków. Utrudnia bowiem segmentację kodu programu na naturalne części, a jak wiadomo programowanie jest dziedziną niezwykle precyzyjną.

W filmie „Gwiezdnych Wojen” negatywni bohaterowie przeszli na tzw. „ciemną stronę mocy”. Mawia się, że w sieci takim przejawem ciemniej mocy jest sieć TOR.

Nie czekaj – jeżeli spodobały Ci się te interesujące treści, to wejdź w poniższy link i czytaj na stronie kolejne artykuł.

Co to jest TOR? To poniekąd sieć w środku internetu. Informacje w niej ekspediowane są w taki sposób, żeby jak najefektywniej ukryć odbiorcę i nadawcę przed śledzeniem z zewnątrz. Stąd prawdopodobnie bierze się jej zła sława.