Podziwiajmy kulturę ludową oraz jej tradycje

Nie tak dawno mieliśmy Boże Narodzenie , a już teraz niektóre gospodynie domowe myślą o następnych wielkich świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Wielkanoc to dla katolików największe i najradośniejsze święto w roku. Obchodzone jest dla upamiętnienia męki pańskiej i rezurekcji Chrystusa w trzecim dniu. Czas tych świąt nie jest stały, odbywają się one zawsze w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależy wiele innych katolickich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W tym roku Wielkanoc odbędzie się nader wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie ma w tym nic dziwnego, że większość gospodyń domowych już zawraca sobie głowę szykowaniem się do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W polskiej tradycji Wielkanoc (wielkanoc nad morzem) to czas radości i pogody ducha jaka jest obecna przy zmartwychwstaniu. Symbolem takiego nowego życia są bez dwóch zdań jajka.

Ten bardzo intrygujący post ma swe analogie na innych stronach. Najedź zatem na hiperłącze do źródła (https://www.saladlaciebie.com/sale-weselne/lodz/sala-bankietowa-venge.html) i przeglądnij je.

Tak, jak żaden z nas nie wyobraża sobie bożego narodzenia bez karpia, tak i w Święta wielkanocne śniadanie nie powinno obyć się bez pisanek. Zgodnie z tradycją udekorujemy stół rzeżuchą, na której położymy pisanki wielkanocne (dowiedz się więcej) i cukrowego baranka.

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy maja wywodząca się sprzed kilkuset lat tradycję przedświątecznego wykonywania ozdób . O ile na skomercjalizowane święta bożego narodzenia wszystkie świecidełka choinkowe mamy możliwość kupić w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.
Najsławniejsze z nich wyrabia się w północnej części naszego kraju – kurpiowskie jajka i wydmuszki są słynne w całej Polsce. Dokładność i cierpliwość wymagane do precyzyjnego wymalowania takiej pisanki są cechę nieczęsto widywaną wśród dzisiejszych ludzi mieszkających w wielkich miastach.
Poza jajkami, innym, równie słynnym produktem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do przystrajana odświętnych palm wielkanocnych, jakie każdy z nas z pewnością oglądał w internecie.

Dlatego, moim zdaniem, tym bardziej powinniśmy wspierać sztukę i tradycję wywodząca się z folkloru, gdyż reprezentuje ona trochę zapomniany, a być może bardzo mądry styl życia.