Podziwiajmy kulturę ludową oraz jej tradycje

Nie tak dawno mieliśmy Boże Narodzenie , a już teraz niektóre gospodynie domowe myślą o następnych wielkich świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Wielkanoc to dla katolików największe i najradośniejsze święto w roku. Obchodzone jest dla upamiętnienia męki pańskiej i rezurekcji Chrystusa w trzecim dniu. Czas tych świąt nie jest stały, odbywają się one zawsze w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależy wiele innych katolickich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W tym roku Wielkanoc odbędzie się nader wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie ma w tym nic dziwnego, że większość gospodyń domowych już zawraca sobie głowę szykowaniem się do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W polskiej tradycji Wielkanoc (wielkanoc nad morzem) to czas radości i pogody ducha jaka jest obecna przy zmartwychwstaniu. Symbolem takiego nowego życia są bez dwóch zdań jajka. Tak, jak żaden z nas nie wyobraża sobie bożego narodzenia bez karpia, tak i w Święta wielkanocne śniadanie nie powinno obyć się bez pisanek. Zgodnie z tradycją udekorujemy stół rzeżuchą, na której położymy pisanki wielkanocne (dowiedz się więcej) i cukrowego baranka.

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy maja wywodząca się sprzed kilkuset lat tradycję przedświątecznego wykonywania ozdób .

Nie zwlekaj, tylko jeżeli masz chęć poznać omawiany temat, obejrzyj więcej a na pewno uzyskasz świeże wiadomości na omawiany wątek.

O ile na skomercjalizowane święta bożego narodzenia wszystkie świecidełka choinkowe mamy możliwość kupić w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie. Najsławniejsze z nich wyrabia się w północnej części naszego kraju – kurpiowskie jajka i wydmuszki są słynne w całej Polsce. Dokładność i cierpliwość wymagane do precyzyjnego wymalowania takiej pisanki są cechę nieczęsto widywaną wśród dzisiejszych ludzi mieszkających w wielkich miastach.Poza jajkami, innym, równie słynnym produktem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do przystrajana odświętnych palm wielkanocnych, jakie każdy z nas z pewnością oglądał w internecie.

Dlatego, moim zdaniem, tym bardziej powinniśmy wspierać sztukę i tradycję wywodząca się z folkloru, gdyż reprezentuje ona trochę zapomniany, a być może bardzo mądry styl życia.