Święta Bożego Narodzenia i powiązane z nimi tradycje

Boże Narodzenie dużej liczbie osób kojarzy się z dawaniem i dostawaniem upominków i z innymi przyjemnymi zwyczajami. Dla większości osób okres świąteczny jest niezwykle przyjemny i wytęskniony. Niezależnie od wyznania w większości miejsc na świecie jest to czas, który spędza się w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Związany jest on także z odpoczynkiem, ponieważ święta są czasem wolnym od pracy.

Wigilia

Autor: Los Angeles County Arboretum
Źródło: http://www.flickr.com
Tradycje związane z tymi świętami są różnorodne między innymi zależnie od zamieszkiwanego terenu. W ostatnich latach święta bardzo się skomercjalizowały, w wyniku czego utraciły w pewnym stopniu swój tradycyjny charakter. Występuje jednak kilka zwyczajów, które na terenie Polski wciąż się praktykuje niezależnie od napływającej mody z państw zachodnich. Zalicza się tu chociażby grupowe śpiewanie kolęd, a także pójście na pasterkę.

Nadawanie pocztówek i składanie życzeń

Życzenia bożonarodzeniowe jeszcze niedługi czas temu zazwyczaj składane były przy użyciu pocztówek – idź na stronę. Kartki takie są bogato zdobione i utrzymane w stylu wiążącym się z Bożym Narodzeniem. W którymś momencie pojawiły się nawet pocztówki z pozytywką, które po otworzeniu grały melodię kolędy. Na chwilę obecną tradycja nadawania kartek niestety zanika na rzecz banalnych życzeń rozsyłanych sms-ami lub przez Internet. Na terenie Polski jednak nadal kultywuje się tradycję składania sobie życzeń w czasie dzielenia się opłatkiem przy wigilijnym stole. Ma się wówczas okazję, by powiedzieć kilka miłych słów na przykład dawno niewidzianym członkom rodziny. Zdarza się także, że w trakcie kolacji wigilijnej skłócone osoby godzą się ze sobą.
Boże Narodzenie

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Święty Mikołaj stroje mikołaja i prezenty choinkowe

Wielu osobom, w szczególności dzieciom, w skojarzeniu z Gwiazdką na myśl przychodzą głównie prezenty pod choinką. Zwyczaj ten również jest zakorzeniony w polskiej tradycji. Podarunki dawane sobie na święta nie zawsze muszą być bardzo kosztowne, wielu ludzi na przykład bardzo ceni sobie te wykonane własnoręcznie. W większej części rodzin najwięcej podarunków otrzymują najmłodsi, którzy to również na gwiazdkę oczekują z największą niecierpliwością. Nawet, jeżeli podarunki są tylko symboliczne, za każdym razem cieszą obdarowywanych ludzi.