Święta Bożego Narodzenia i powiązane z nimi tradycje

Boże Narodzenie dużej liczbie osób kojarzy się z dawaniem i dostawaniem upominków i z innymi przyjemnymi zwyczajami. Dla większości osób okres świąteczny jest niezwykle przyjemny i wytęskniony. Niezależnie od wyznania w większości miejsc na świecie jest to czas, który spędza się w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Związany jest on także z odpoczynkiem, ponieważ święta są czasem wolnym od pracy.

Wigilia

Autor: Los Angeles County Arboretum
Źródło: http://www.flickr.com
Tradycje związane z tymi świętami są różnorodne między innymi zależnie od zamieszkiwanego terenu. W ostatnich latach święta bardzo się skomercjalizowały, w wyniku czego utraciły w pewnym stopniu swój tradycyjny charakter. Występuje jednak kilka zwyczajów, które na terenie Polski wciąż się praktykuje niezależnie od napływającej mody z państw zachodnich. Zalicza się tu chociażby grupowe śpiewanie kolęd, a także pójście na pasterkę.

Nadawanie pocztówek i składanie życzeń

Życzenia bożonarodzeniowe jeszcze niedługi czas temu zazwyczaj składane były przy użyciu pocztówek – idź na stronę. Kartki takie są bogato zdobione i utrzymane w stylu wiążącym się z Bożym Narodzeniem. W którymś momencie pojawiły się nawet pocztówki z pozytywką, które po otworzeniu grały melodię kolędy. Na chwilę obecną tradycja nadawania kartek niestety zanika na rzecz banalnych życzeń rozsyłanych sms-ami lub przez Internet. Na terenie Polski jednak nadal kultywuje się tradycję składania sobie życzeń w czasie dzielenia się opłatkiem przy wigilijnym stole. Ma się wówczas okazję, by powiedzieć kilka miłych słów na przykład dawno niewidzianym członkom rodziny.

Chciałbyś dowiedzieć się coś równie ciekawego? Super, ta strona (https://www.strojemikolaja.pl/) z pewnością będzie dla Ciebie pożyteczna, ponieważ znajdziesz na niej wiele podobnych informacji.

Zdarza się także, że w trakcie kolacji wigilijnej skłócone osoby godzą się ze sobą.

Boże Narodzenie

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Święty Mikołaj stroje mikołaja i prezenty choinkowe

Wielu osobom, w szczególności dzieciom, w skojarzeniu z Gwiazdką na myśl przychodzą głównie prezenty pod choinką. Zwyczaj ten również jest zakorzeniony w polskiej tradycji. Podarunki dawane sobie na święta nie zawsze muszą być bardzo kosztowne, wielu ludzi na przykład bardzo ceni sobie te wykonane własnoręcznie. W większej części rodzin najwięcej podarunków otrzymują najmłodsi, którzy to również na gwiazdkę oczekują z największą niecierpliwością. Nawet, jeżeli podarunki są tylko symboliczne, za każdym razem cieszą obdarowywanych ludzi.