Elementy umundurowania – rozmaite mundury oraz części wyposażenia

Na terenie zarówno świata, jak i naszego kraju istnieją rozmaite formacje militarne i umundurowane. Ich cechą typową jest to, że ich członkowie noszą mundury. To właśnie mundur umożliwia odróżnienie przedstawicieli tych grup od pozostałej części społeczeństwa. Jakie są cechy typowe określonych formacji mundurowych oraz jak wyglądają ich mundury?

harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej znaną formacją umundurowaną jest rzecz jasna wojsko. Ciężko tutaj jednak mówić o specyficznym wzorze munduru. Określone typy wojsk mają bowiem inne umundurowanie. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najpowszechniej rozpoznawane uchodzą wojska lotnicze, których mundury mają rzucający się w oczy stalowy kolor. Tym, co pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z przedstawicielem służby lotniczej jest tak zwana mewka, która znajduje się w klapie munduru. To symbol polskiego lotnictwa.

Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nierzadko mylone są z mundurami noszonymi przez policjantów, które mają zbliżony kolor. Podobną barwę mają także mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Umieszczone tu uwagi ze strony (https://www.witnatura.pl/pl/1959-wit-b) to wartościowe źródło informacji – zapewne Cię zaabsorbuje, ponieważ tyczy się problematyki przedstawionej w tym artykule.

W ich przypadku tym, co odróżnia ich od pozostałych służb mundurowych jest umieszczona na ramieniu aplikacja z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Żołnierze do elementów wyposażenia mundurowego wliczają różne typy czapek – Zalicza się do nich także furażerka. Furażerka jest małych rozmiarów czapką, którą nosi się na czubku głowy. Nie jest to rzecz jasna jedyna czapka, którą mogą zakładać wojskowi.

harcerz

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Zbliżone w wyglądzie czapki stosowane są przez policjantów oraz funkcjonariuszy wspomnianej powyżej Służby Więziennej. Duże znaczenie w umundurowaniu mają także buty.

Formacją zakładającą mundur o nieco różniącym się charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski inaczej wygląda dla dziewczynek, a inaczej dla chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski tworzy go spódniczka, chłopcy oczywiście noszą spodnie. Mundury harcerskie wyróżniają się stalowo – zielonym kolorem. Cechą typową są grube skarpety noszone przez dziewczynki. Wygląd mundurów prezentuje się inaczej w zależności od formacji oraz tego, czy jest on przeznaczony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach mundurowych zjawiły się kobiety i jak na razie nie zapowiada tego, aby coś miało zostać zmienione.