Podziwiajmy kulturę ludową i jej tradycje

Dekoracja stołu na Wielkanoc

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Dopiero co obchodziliśmy Boże Narodzenie , a już od dziś bardziej zapobiegliwe gospodynie domowe rozmyślają o następnych wielkich świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Święta Wielkiej Nocy to dla katolików największe i najradośniejsze święto w roku. Obchodzone jest dla przypomnienia męki pańskiej i rezurekcji Jezusa w trzecim dniu. Czas tych świąt nie jest stały, wypada niezmiennie w trzecią niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Od czasu tej pełni zależy dużo innych katolickich świat ruchomych.

W tym roku święta wielkiej nocy nadejdą nader wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie ma w tym nic dziwnego, że większość gospodyń domowych już teraz zaprząta sobie głowy przygotowaniem do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to święto radości oraz pogody ducha która towarzyszy zmartwychwstaniu. Symbolem tego nowego życia są bez dwóch zdań jajka. Tak, jak nikt nie wyobraża sobie bożego narodzenia bez karpia, tak i w Wielkanoc śniadanie nie powinno obyć się bez pisanek. Jak co roku przystroimy stół rzeżuchą, na której ułożymy pisanki wielkanocne i cukrowego baranka.

Polacy kontynuują pochodzącą sprzed kilkuset lat tradycję ręcznego wykonywania ozdób świątecznych. O ile na zaprzedaną wigilię wszystkie świecidełka choinkowe mamy możliwość nabyć w markecie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.

Dekoracje świąteczne na Wielkanoc, kolekcja Morning Dewdrops

Autor: home&you
Źródło: home&you

Najsławniejsze z nich wyrabia się na północy Polski – kurpiowskie jajka i wydmuszki są sławne w całej Polsce. Dokładność i brak pośpiechu wymagane do precyzyjnego wymalowania takiego jajka są cechę nieczęsto widywaną wśród dzisiejszych ludzi zamieszkujących wielkie miasta.

Oprócz wydmuszek, innym, równie słynnym wyrobem z tamtych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do dekowania świątecznych palm wielkanocnych, które każdy z nas na pewno podziwiał w telewizji.

Dlatego, moim zdaniem, tym mocniej powinniśmy doceniać sztukę i tradycję wywodząca się z folkloru, jako, że prezentuje ona trochę zapomniany, a wciąż bardzo mądry styl życia. Wielkanoc (święta wielkanocne nad morzem)