Aktywność w internecie wiąże się z różnorodnymi niebezpieczeństwami. Czy zdajesz sobie sprawę, jakie to niebezpieczeństwa i jak się przed nimi obronić

W ostatnim czasie coraz bardziej powszechna staje się praktyka trzymania danych w chmurze, czyli w różnych usługach online. Niestety, nie zawsze jest to bezpieczne, ponieważ nasze dane w chmurze są narażone na niebezpieczeństwo. Można je oczywiście chronić, więc powstają różnorodne systemy zabezpieczeń lub procedury weryfikacji danych.

chmura

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie jednakowoż, nie da się uniknąć różnorodnych pułapek oraz słabości, a największą z nich zawsze jest człowiek. To on tak naprawdę stwarza największe, czasem niespodziewane ryzyko. Nie bądźmy jednakże źle nastawieni do tego rodzaju usług, tylko przez to, iż pewne wady mogą oddziaływać na postrzeganie bezpieczeństwa. Najbardziej istotne to, ażeby osoba, która korzysta z usług online miała pojęcie, jak są one zabezpieczone, jak funkcjonują takie zabezpieczenia, jak funkcjonuje ich rola. Powinieneś pamiętać o kilku zasadach, jakie są niezmienne.

Miej na uwadze więc, iż wszystko, co trzymasz w sieci może zostać upublicznione. Czemu? Powód może być bardzo prosty.

Jeżeli chcesz szybko wyszukać zbliżone artykuły dotyczące tego zagadnienia, zobacz dodatkowe info na podobnej stronie.

Może się to stać przez twoją nieuważność, ale także przez błędy dostawy usług, z jakich korzystasz. Istotne dokumenty, zdjęcia czy inne materiały, które są dla ciebie bardzo ważne i nie mogą wpaść w niepowołane ręce, najlepiej nie publikuj w internecie . Inna istotna sprawa to hasło, które nie może być zbyt nieskomplikowane. Tego rodzaju hasło nie powinno być zbyt proste, by ktoś ze zbytnią łatwością go nie wykradł. Powinniśmy używać różnorodnych znaków i różnych gabarytowo liter. Kolejna istotna sprawa ma także związek z hasłami. To oznacza, że przykładowo dostęp do maila czy do bankowości elektronicznej były opatrzone różnymi hasłami. Dzięki temu strata jednej usługi nie sprawi, że powstanie ryzyko dla danych przechowywanych w pozostałych miejscach.

Linux server

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, to bardzo niewygodne, ponieważ trzeba pamiętać kilka haseł. Jednak, pamiętajmy, iż w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest najbardziej istotne, zdecydowanie ważniejsze niż nasza wygoda. Najlepszym więc sposobem jest ustalenie jednego hasła dla kilku mniej istotnych miejsc online i kilku bardzo dobrych haseł do najistotniejszych kont. Tego rodzaju zagrożenia zdarzają się przy okazji różnych systemów. Czy to linux serwer a może Windows – nie ma większego znaczenia.