Dopiero co obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia , a już teraz gospodynie domowe rozmyślają o Wielkanocy.

Dopiero co obchodziliśmy święta bożego narodzenia , a już dziś bardziej zapobiegliwe panie domu rozmyślają o kolejnych dużych świętach, a mowa oczywiście o świętach wielkiej nocy.

WielkanocWielkanoc (rekomendują nas) to dla chrześcijan najbardziej znaczące i najważniejsze święto w roku. Wspominane jest dla przypomnienia męki pańskiej i rezurekcji Chrystusa w 3 dniu. Termin Wielkanocy nie jest stały, odbywają się one niezmiennie w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależnych jest dużo innych chrześcijańskich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W roku 2016 święta wielkiej nocy nadejdą nader wcześnie, bo już pod koniec marca. Nie ma w tym nic niezwykłego, że większość gospodyń domowych już teraz zaprząta sobie głowy szykowaniem się do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to czas radości oraz pogody ducha która szczęścia towarzyszącego zmartwychwstaniu . Symbolem tego odnowionego istnienia są bez dwóch zdań jajka. Tak, jak nikt nie nie może sobie wyobrazić bożego narodzenia bez karpia, tak i w Wielkanoc śniadanie nie powinno obyć się bez pisanek. Tradycyjnie udekorujemy stół trawką, na jakiej położymy pisanki wielkanocne i cukrowego baranka – pisanki drewniane.

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Nasi rodacy kultywują pochodzącą sprzed kilkuset lat tradycję ręcznego wyrabiania ozdób . O ile na zaprzedaną wigilię wszystkie ozdoby choinkowe możemy nabyć w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie. Najsławniejsze z nich wykonuje się na północy Polski – kurpiowskie jajka i wydmuszki są sławne na całym świecie. Precyzja i brak pośpiechu potrzebne do odpowiedniego wymalowania takiej pisanki są cechę nieczęsto spotykaną wśród dzisiejszych ludzi zamieszkujących wielkie miasta.

Oprócz jajek, innym, nie mniej słynnym wyrobem z tamtych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do dekowania świątecznych palm wielkanocnych, które każdy z nas z pewnością oglądał w telewizji. Jeszcze innym elementem są wielkanocne baranki odciskane z masła – .

Dlatego, moim zdaniem, tym bardziej powinniśmy doceniać kulturę i tradycję pochodzącą z rodzimego folkloru, gdyż reprezentuje ona nieco zapomniany, a być może bardzo mądry styl życia.