Gry planszowe stają się rewelacyjną alternatywą dla gier komputerowych, a dodatkowo są rozrywką tak dla dzieciaków, jak i dorosłych

Według porzekadła, a właściwie słów piosenki, w trakcie deszczu nasze dzieci się nudzą. Stają się wtedy bardziej marudne niż zazwyczaj i wtedy można rzecz jasna włączyć im telewizor, aby pooglądały sobie kreskówkę, lecz nie wszyscy rodzice rekomendują takie rozwiązanie. Część z nich woli bardziej wyszukane rozrywki czyli na przykład gry planszowe. Pewnym ich mankamentem może jedynie pozostawać fakt, że do zabawy wymagane są chociażby dwie osoby, więc jeśli berbeć jest jedynakiem, a w sąsiedztwie brak równolatków, to do wspólnej gry muszą przyłączyć się ojcowie.

Gra planszowa Monopoly

Autor: Howie Le
Źródło: http://www.flickr.com
Każda gra, nie tylko planszowa, musi mieć reguły, które potem będą zobowiązywać graczy do ich przestrzegania. Te bardziej kreatywne osoby obmyślą z pewnością swoje własne zarządzenia albo dostosują te już zapisane w instrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu gra staje się bardziej interesująca.

Oprócz ściśle określonych zasad postępowania potrzebne bywają typowo fizyczne przybory. Gry planszowe, jak samo określenie informuje, muszą być wyposażone w specjalnie zaplanowaną i estetycznie wytworzoną planszę. Do kompletu standardowo dołączone są kostki oraz pionki. W przypadku wybranych gier, na przykład grzybobrania bądź rozgrywek związanych z szeroko pojętymi finansami, koniecznie potrzebne będą dodatkowe rekwizyty, czyli w omawianych przypadkach drewniane maślaki i atrapy banknotów.

Gry planszowe, w pewnym rozgraniczeniu od komputerowych konkurentów, opierają się nie tylko na zręczności czy mistrzowskim poziomie opanowania strategii. Z racji tego, że w trakcie gry używane są kostki, dużo zależy od fortuny. Chociaż umiejętności są również potrzebne, a już na pewno mile widziane. A kupując córce nową grę uświadamiamy mu, że rozrywki nie finalizują się na tym, co oferuje sieć.

Gry planszowe w sklepie

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz gier typowo towarzyskich można w sklepach dostać także gry edukacyjne. Są one zarezerwowane właściwie dla pierwszaków, lecz od czasu do czasu po różnobarwne opakowania sięgają też dorośli. W dobie dowiedzionego i postępującego wtórnego analfabetyzmu wszystkim obywatelom przydałyby się nie tylko powieści do czytania, lecz także gry powiększające zasób słownictwa.

Niemalże tak samo rzecz prezentuje się w przypadku uczennic przystępujących do egzaminu dojrzałości – tutaj użycie bogatego słownictwa jest dodatkowo punktowane, zatem bezpośrednio wpływa na uzyskaną ocenę.