Nieznane języki innych nacji – duże możliwości na naszym rynku pracy

Zachęcają nas do poznawania języków znanych. Powtarza się, ucz się niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. A czy nie lepiej włoskiego albo rosyjskiego. Język angielski już opanowałeś, drugi taki język też będzie Ci potrzebny. To wszystko to racja, znajomość angielskiego to minimum, ale wybór kolejnego jest bardzo ważny. Jednakże zachęcamy do wyboru mniej znanego, bardziej niespotykanego języka. Może to być na przykład rumuński, serbski, słowacki czy słoweński.

szkolenia dla nauczycieli

Autor: Project NEURON
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie żaden z tych krajów nie liczy się specjalnie na arenie międzynarodowej, obszarowo także nie są to za duże kraje. Kiedyś Serbia stanowiła część Jugosławii,a Jugosławia to był socjalistyczny, ale nieźle radzący sobie kraj, dziś Serbia nawet nie jest w Unii. Rumunia niedawno wstąpiła do UE, a Słowacja i Słowenia to raczej europejska druga liga, jeśli chodzi o ważność, znaczenia w europejskiej polityce. I właśnie dlatego, może właśnie, dlatego warto wybrać taki język – świetna strona – do nauki. Nikt nie myśli o nim poważnie, „bo to, bo tamto”, więc masz wolne pole do działania, tak się buduje swoją niszę, do której nikt inny nie ma wstępu.

No popatrz, jest rekrutacja: poszukują kogoś z hiszpańskim. Na korytarzu jest wielu rywali, na twoje miejsce czatuje z pięćdziesiąt osób.

Czy ta problematyka Cię interesuje? Jeśli tak, to przejrzyj link (www.horyzont.net.pl/), pod którym odnajdziesz niezbędne Ci informacje – zobacz, że Cię zaciekawią na długi czas.

Jakie masz szansę na dostanie tej posady, jeśli jest jeden wakat. Niewielkie. Inna sytuacja, jakaś firma potrzebuje osoby ze znajomością języka serbskiego (słoweński dla ciebie). Nie ma takich kandydatów, nie ma poza tobą. Nie masz konkurentów, posada jest twoja. Już widzisz profity z nauki mało znanych języków?!

Nauka języka rumuńskiego (naucz się rumuńskiego) to kilka rodzajów pomocy naukowych (słowniki, podręczniki), podobnie spotkasz publikacje i słowniki do nauki języka słowackiego. Język serbski, jest popularniejszy, jeśli idzie o publikacje, jako język serbsko-chorwacki, więc nie wpadnij w tą pułapkę, to bardzo podobne do siebie języki. Zresztą, nauka języka serbskiego, dostępne słowniki oraz nauka języka słoweńskiego (z przeróżnych publikacji, gazet czy słowników) to bardzo przyjemne zajęcie. Są to języki słowiańskie, więc zbliżone językowo do naszego ojczystego języka.