Czy warto uczyć języka krajów podobnych do nas kulturowo?

Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tylko moda, to przymus. Większość z uczących się mówiła już po angielsku. Wielu rozważa, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony kusi coś łatwego, z naszego regionu, z drugiej przydałby się język mało popularny, odległy kulturowo, który jednocześnie odgrywa znaczące role w światowym handlu, polityce, czy stosunkach międzynarodowych…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu przychodzi na myśl język chiński. To dobry trop, powinno się jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie otwarcie, że nie każdy (może i ja) nie dam radyopanować tego języka. Wynikać to może ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), a także z czasu, który mamy do zagospodarowania. Trzeba wiedzieć, że nauka chińskiego to szkoła samodyscypliny. Nie możesz się uczyć raz na jakiś czas, musisz robić to każdego dnia, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z podręczników, ich liczba na naszym rynku stale się zwiększa, ponieważ Chiny to coraz poważniejszy, międzynarodowy gracz.

A co jeśli wiemy, ze nie damy rady, że żaden chiński (ucz się chińskiego) czy koreański, to język dla nas nieosiągalny, wcześniej połamiemy sobie język i się naszym poziomem załamiemy niż czegoś się nauczymy. I co potem? Jeśli zawierzyć fachowcomz rynku pracy, poszukując drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz zakuwać czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej sąsiada Słowianina (korepetycje z chorwackiego). Wybór jest duży, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto spojrzeć na czeski.
Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… bądź czujny na pułapki. Nauka dalej Iska – stajnia i stadnina dla koni języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt niezawodna, bo wiele słów ma podobne brzmienie, ale inne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie skuteczna, jeśli nie nauczymy się cyrylicy. Na początek przyjdzie nam poznać alfabet. Za to ze słownika nauka – tanio przedszkole narciarskie bukowina tatrzańska – https://naferie.pl/poradniki/bukowina-tatrzanska – języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, przyswoić znaczne ilości słów.