Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Aerofony są to instrumenty, w których dźwięk jest tworzony poprzez wibrowanie powietrza zamkniętego w przestrzeni rezonansowej. Podstawowy podział określa aerofony jako instrumenty dęte i dokonuje podziału na dęte drewniane, przykładowo klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, gdzie ciekawym przykładem są melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Są przypisane do takiej samej gromady co saksofon. Klarnety charakteryzuje się pod kątem tzw. stopliwości, to znaczy zdolności zlewania się odcienia dźwięku danego klarnetu z barwą innych instrumentów orkiestry.

Klarnet jest zbudowany z okrągłej, drewnianej rurki z grupą otworów zamykanych klapkami i dzieli się na pięć fragmentów: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny oraz czara głosowa. Trzyma się je i przenosi w etui osobno następnie montuje ze sobą tylko przed koncertem. Klarnety na stałe wcielono w skład zespołów orkiestrowych koło XVIIIw. W obecnych czasach modne są przede wszystkim pośród klasyków jazzowych a także w muzyce klezmerskiej.

Oboje należą do tej samej rodziny, ale są instrumentami dwustroikowymi. Są to dłuższe, nieco poszerzane rurki zakończone lejowatym wylotem.

Po przeanalizowaniu tego tekstu, polecam dobry kamerzysta inne wiadomości na omawiany temat, które okażą się równie wciągające.

Otwory również zamykane są klapkamis. Oboje pojawiły się od XVIIw. i do dziś są powszechnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje są najcześciej stosowane dla partii solowych, a także chętnie sięga się do nich komponując muzykę filmową. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaliczanymi do rodziny rogów i podobnymi do trąbki. Powstały przez modyfikację starego rogu pocztowego a we współczesnej postaci były popularne od początku XIXw. Dziś dęte kornety popularne są zwykle w orkiestrach dętych. Lubią je też soliści jazzowi. Ciekawymi instrumentami są też melodyki. Nazywa się je też melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To niewielkie instrumenty klawiszowe, bardzo przypominające obecny keyboard. Mają zwykle około 20-35 klawiszy i ustnik. Grają podobnie jak popularna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie sprawdź ceny na naszej stronie: dobre saksofony.