Światowy problem bardzo dużej ilości elektronicznego złomu, z jakich powodów nie można elektroniki wrzucać do śmieci.

Co roku fabryki elektroniczne opuszczają dziesiątki milionów urządzeń takich jak smartfony, tablety czy sprzęt komputerowy. Jednak coraz częściej się zdarza, że żywot tych sprzętów nie jest długi. Mogą one wytrzymać raptem dwa lata i po takim okresie czasu są wymieniane na nowe.

Skup komputera

Autor: ClerkBase
Źródło: http://www.flickr.com
Niekiedy tak się będzie działo z tego powodu, że ich możliwości stają się niewystarczające, a niekiedy jakość ich wykonania jest tak słaba, że po prostu po tym okresie czasu się rozlatują. Z jednej strony bardzo to napędza cały rynek elektroniki użytkowej, zarabiają na tym producenci i handlowcy, a końcowi odbiorcy cieszą się, że mają ostatni model tableta albo smartfona w kieszeni.

Ale będzie druga strona tego wszystkiego, a jest nią rosnąca ilość elektrośmieci (oferta odbioru sprzętu elektronicznego z Gdańska), jaka jest produkowana na całym świecie. Obecne tempo zmiany elektroniki (poznaj co sprzedaje RFIDSolutions) jest tak duże, że w zasadzie bez przerwy coraz to nowy sprzęt staje się bezużyteczny. Dlatego też w licznych państwach, w tym również w Polsce zostały wprowadzone odpowiednie przepisy które mają zagwarantować właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektronicznym .

Najważniejszą sprawą będzie to, że zużytego sprzętu nie można wyrzucać do śmieci. Elektroniczne układy mają w sobie dużo różnych związków, których przedostanie się do środowiska mogłoby w dużym stopniu zanieczyścić. Drugą rzeczą jest sprawa odzysku tego wszystkiego, a tym samym pomocy z ochroną naszej planety.

Jak się okazuje, nawet w przeciętnym telefonie komórkowym będzie się znajdować taka ilość rzadkich pierwiastków, w tym również złoto, że ich wartość może wynieść nawet kilka złotych. Z tego też powodu względy ekonomiczne stanowią kolejny powód tego, żeby zużytych sprzętów nie wrzucać do kosza, a przy większej ilości da się na tym nawet trochę zarobić.

Tak więc jeżeli ktoś będzie miał jakiś nieprzydatny sprzęt komputerowy, leżą mu w domu czy w firmie jakieś elementy, to powinien odwiedzić pobliski skup komputerów Wrocław . W nim będzie się mógł wszystkiego pozbyć i jeszcze otrzyma za to trochę pieniędzy.