Zobacz Fujifilm X-M1 i przekonaj się czemu warto rozważyć jego zakup

Końcówka sierpnia i początek września to doskonały moment na promocję produktów fotograficznych. Pomyśleli o tym jego producenci, wypuszczając na rynek coraz to inne modele aparatów. W ostatnim czasie swoje premierowe pokazy miały lustrzanki Canon i Nikon, a teraz przyszła kolej na bezlusterkowiec – Fujifilm X-M1. Czym zadziwili nas Japończycy? I dla kogo został pomyślany systemowy kompakt z wymienną optyką?

fxm1

Fujifilm X-M1 jest adresowany do zaawansowanych hobbystów oraz profesjonalistów, którzy w przedsprzedaży będą musieli zapłacić za niego ok. 3400 zł w zestawie z obiektywem XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS. To całkiem wiele jak na tej klasy sprzęt. Przyjrzyjmy się więc jego atrybutom i oceńmy czy wart jest swojej ceny.

Najnowszy kompakt Fujifilm z serii X wyposażono w matrycę APS-C X-Trans CMOS o rozdzielczości 16 megapikseli. Identyczną umieszczono w kilku lepszych egzemplarzach aparatów, np.: X-Pro1, X-E1 czy X100S. Nowoczesne rozwiązanie umożliwia wykonywanie zdjęć z jakością obrazu analogiczną do fotografii wykonywanych lustrzanką. Prócz tego X-M1 może pochwalić się efektywnym procesorem EXR II, co w zestawieniu z matrycą gwarantuje użytkownikom wyjątkowe odbicie kolorów na zdjęciach oraz bardzo wysoką rozdzielczość.

X-M1 to również wykonywanie zdjęć w zakresie czułości ISO 200–6400 (można rozszerzyć do ISO 25600), szybkość zdjęć seryjnych do 5,6 klatek na sek., rejestrowanie filmów w jakości HD i 49-punktowy AF, co gwarantuje osiąganie oczekiwanej ostrości zdjęć. Aparat z wymiennym obiektywem, prócz tego, posiada odchylany o 90 stopni ekran LCD o przekątnej trzy cale i funkcję Wi-Fi, umożliwiającą bezprzewodowe przesyłanie obrazów.

Ilość trybów, w jakie wyposażony jest X-M1, pozwoli również na dowolne dostosowanie funkcjonalności kompaktu do scenerii lub sytuacji. Poza tym model dysponuje zestawem filtrów kreatywnych, takich jak: częściowy kolor, aparat zabawkowy, dynamiczna tonacja czy wzmocnienie kolorów. To bez wątpienia usatysfakcjonuje amatorów wielofunkcyjnych aparatów kompaktowych, którzy będą mogli bez końca wypróbowywać najnowszy sprzęt producenta.

fxm1a

Bez wątpienia trzeba przyznać, że FujiFilm X-m1 to także zwycięzca w dziedzinie designu. Zestawienie ultranowoczesnego stylu z elementami retro przynosi niebywały rezultat. Kompakt X-M1 doskonale układa się w rękach wykonującego zdjęcia, co gwarantuje – wykonany z materiałów syntetycznych – korpus. Reszta aparatu została zrobiona z metalopodobnych części oraz przycisków, ustawionych z jego prawej strony. Mankamentem jest brak wizjera, ale w zamian otrzymujemy miniaturową lampę błyskową Super Intelligent Flash, która bez wątpienia znajdzie zastosowanie w czasie wykonywania zdjęć portretowych. Premierowy aparat kompaktowy Fujifilm sprzedawany jest w trzech odcieniach: czarnym, srebrnym i brązowym.

Aparaty z wymiennym obiektywem na znajdują swoich odbiorców, zarówno wśród amatorów, jak i zawodowców, którym zależy na bardzo szybkim i dyskretnym zrobieniu ujęć. Czy można im zaproponować model X-M1? Uważamy, że tak, gdyż to jeden z najbardziej rozbudowanych aparatów w tym segmencie. Praktyczny oraz innowacyjny kompakt to strzał w dziesiątkę!