Kim jest aktualnie myśliwy? Jak prezentuje się aktualnie jego praca?

Wokół postaci myśliwego narosło wiele mitów, przekłamań i nieprawdziwych informacji. Z jednej strony można to zrozumieć, jeśli jakaś osoba zabija zwierzęta poza okresem ochronnym, to krytyka spada na całe środowisko, z drugiej natomiast strony, to niezbyt uczciwe wobec tego zasłużonego zawodu. Myśliwy to bowiem historycznie człowiek, który zajmuje się gospodarka łowiecką, a wszystko to zgodnie z prawem i etyką łowiecką. W tym właśnie pojmowaniu jest przeciwieństwem kłusownika.

myślistwo

Autor: Susan Drury
Źródło: http://www.flickr.com
Kłusownik w pojmowaniu myśliwych to osoba bez zasad, taki pasożyt, który żeruje na całym środowisku. Taki człowiek robi wszystko po swojemu, nie obchodzą go obowiązujące zasady, tak naprawdę nie zajmuje się w żaden sposób gospodarką łowiecką, wszystko co robi, to jedynie dla własnych korzyści.

Myśliwy zajmuje się łowiectwem. Jest to jeden z najstarszych metod zdobywania żywności. Obok zbieractwa to również bardzo stary sposób życia ludzkości. To prawda, że z czasem to zajęcie straciło swoje znaczenie, a na znaczeniu zyskało rolnictwo i hodowla zwierząt (www.alpaki.pl) oraz uprawa roślin, jednakże pozostało jako alternatywne źródło pożywienia oraz jeden z elementów łowieckiej gospodarki. Warto mieć na uwadze, że zajęcie myśliwego przez wieki miało bliski związek z wojskowością. Na początku te dwa zajęcia były bardzo silnie związane, wręcz nierozerwalnie. W W okresie średniowiecza polowanie stało się formą rozrywki, ale też ćwiczeń rycerstwa, a następnie szlachty.

Z zajęciem myśliwego nierozerwalnie wiąże się wiele pojęć. Nie byłoby solidnego myśliwego bez wiernego psa (zobacz ofertę na smycz dla psa przepinana hunter) myśliwskiego. Prawo łowieckie jest od regulowania każdej wątpliwości, jakie mogą się pojawić, a obyczaje i etyka łowiecka są bardzo mocno ugruntowane w tej społeczności. Dodatkowo istnieje

polowanie

Autor: per Corell
Źródło: http://www.flickr.com

specyficzna gwara myśliwska i przepyszna kuchnia myśliwska. Nie zapominajmy także o charakterystycznym stroju myśliwskim, strzelba czy kurtka myśliwska to nieodłączne elementy prawdziwego myśliwego.

W dzisiejszych czasach, łowiectwo nie jest popularne. Nie dość, że ma złą prasę, to dodatkowo po prostu jakby wyszło z mody. Są co prawda kółka łowieckie, jakie zrzeszają w swoich szeregach pasjonatów tego zajęcia, lecz są to kluby dla naprawdę prawdziwych pasjonatów. Naturalnie jednak istnieje w naszych lasach gospodarka łowiecka, która jest niezbędna.

W ogóle wydaje się, że problem niezbyt wysokiej frekwencji w takich, jak i innych tradycyjnych stowarzyszeniach powoli narasta. Teraz ludzie żyją w internecie, nie interesują ich za bardzo tego typu rozrywki. Zamiast wybrać się do lasu, ażeby nawet pospacerować, oni wolą to robić przed komputerem. Możemy się spodziewać, że za jakiś czas łowiectwo będzie elitarnym zajęciem, bo na pewno zawsze będą ludzie, którzy chcą podtrzymywać tę tradycję.