W jaki sposób zrobić dobre zdjęcie?

Zrobić zdjęcie potrafi każdy, jednak tylko niektórym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Podstawowe rady dla początkującego fotografa?

obiektyw

Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejsze, zdobądź dobry obiektyw, który stanowi podstawę jakości wykonywanych zdjęć. Niewątpliwie największym powodzeniem i uznaniem cieszą się obiektywy Canon oraz obiektywy Nikon (dobry sprzęt fotograficzny zamówisz niedrogo online – najlepsze obiektywy Canon). Trzeba tylko świadomie dobrać obiektyw do danej sytuacji. Trzymaj aparat stabilnie, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu lub ewentualnie lampy błyskowej.

Twojej uwagi niech nie umknie światło, gdyż profesjonaliści twierdzą, iż światło to dusza fotografii. Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się rezygnować z mocnego światła.

Miłośnikom dokładnej informacji zalecamy tę witrynę (http://www.shoplet.pl/28-laptopy-poleasingowe-dell), gdyż nie dosyć, że mówi on o podobnej kwestii, to wykonuje to też w bardzo ekscytujący sposób. Kliknij i zobacz!

Wbrew pozorom fotografowanie w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, nie wróży nic dobrego. Odpowiednie światło mamy w tak zwanej „złotej godzinie”, czyli godzinę od wschodu i zachodu słońca. Delikatne, miękkie światło sprzyja fotografii portretowej, nie zapominajmy o tym. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się najbardziej ciekawie.

Stosuj używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry zamierzonego kadru. W zależności czy chcesz uchwycić piękno żółtych słoneczników, czy oryginalne chmury na błękitnym niebie. I co ważne! Unikaj symetrycznych kompozycji. Stary kościółek w środku kadru? Nuda i banał. Takie ujęcia to już przeszłość. Co więcej, zasada ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową!Nie bądź brutalem i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci ani dłoni. Niejeden z nas odczuwa ból … patrząc na takie „dzieło”. Błędy takie najczęściej spowodowane są po prostu…lenistwem, albowiem rzadko kiedy nie ma możliwości naprawienia błędu. Dlatego sprawdzajmy nasze poczynania na wyświetlaczu. Zdyscyplinowany fotograf korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć błędów.

Zadbaj o tłoZaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to „wizytówka” większości fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „perełki”, psują całą kompozycję odwracając uwagę od tego co najważniejsze.

Nie masz zamiaru zakończyć interesującego tematu na tym wpisie? W takim razie namawiamy do kolejnych – naciśnij ten link i przenieś się na zbliżoną stronę.

Dlatego, najważniejsze to mieć oczy szeroko otwarte!