Jak realizuje się zdjęcia z lotu ptaka?

Zdjęcia z zlotu ptaka wykonuje się nie tylko z pokładu aeroplanu bądź helikoptera. Firmy fotograficzne mają na to sporo innych sposobów. Często tańszych i sprawdzających się akuratniej w konkretnych momentach niż stalowy ptak czy helikopter. Jako przykład mogę podać wszelkie różne imprezy masowe gdzie doskonale sprawdzi się balon który bez żadnego problemu potrafi przez dłuższy czas unosić się w jednym i tym samym miejscu i realizować zdjęcia z góry za pomocą ulokowanego pod nim aparatu cyfrowego.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Aparat ten jest kontrolowany zdalnie i może wykonywać fotografie praktycznie pod wszystkimi kątami. Balonem helowym można wykonywać zdjęcia z góry (przykładowo: ) z wysokości już od 5 do 150 m. Co ważne za pomocą balonu możemy spokojnie fotografować miasto bo nie dotyczy go zakaz lotu nad terenem zabudowanym. Balonu możemy jednakże używać podczas bezwietrznej pogody lub przy niewielkim wietrze. Podczas wietrznej pogody świetnie może sprawdzić się latawiec. Niemało przedsiębiorstw fotograficznych wyspecjalizowanych w wykonywaniu zdjęć z góry używa nośników zaprojektowanych na własne potrzeby i nierzadko własnej produkcji. Są to przeróżnego typu bezzałogowe urządzeni latające: wielowirnikowce. Docierają one w trudno dostępne miejsca.

Fotografii wykonanych w ten sposób używa się w kartografii, w pomiarach geodezyjnych, w nadzorze budowlanym. Są ogromnie pomocne podczas budowy rozległych inwestycji.

Zaciekawił Cię taki tekst? To super, ale kliknij ten link, gdyż oprócz tego mamy także inny podobny artykuł, który warto zobaczyć tutaj (https://www.waterbobble.pl/dzbanki-bobble-jug).

Przy pomocy zdjęć z góry robi się dokumentację z przebiegu różnych inwestycji (na przykład z budowy dróg i autostrad). Wykorzystuje się je też w czasie prac wykopaliskowych. Zabytki jak też obiekty atrakcyjne turystycznie również

fotografia

Autor: Paul Loebach
Źródło: Umbra

fotografuje się w ten sposób. Dron możemy wykorzystać w miejscach o utrudnionym dostępie. Tworzy się też tym sposobem oszałamiające dokumentalne filmy przedstawiające przyrodę.

Również z lotu ptaka są obecnie używane w marketingu. Już nie tylko te największe firmy zamawiają fotografie tego typu (więcej pod tym adresem: Jak widać ogólnie pojęta fotografia lotnicza ma bez liku zastosowań i jest dyscypliną niezwykle mocno rozwijającą się. Dzięki zastosowaniu tańszych sposobów niż aeroplan czy też helikopter na takie zdjęcia mogą dziś sobie pozwolić także nieduże przedsiębiorstwa a firmy fotograficzne wyspecjalizowanych w realizowaniu takich zdjęć na brak roboty raczej nie narzekają.