Znaczenie bezpieczeństwa komputerowego w biznesie

O plusach internetu nie potrzeba nikogo przekonywać. Wystarczy uświadomić sobie że używamy internetu na co dzień, choćby kupując obuwie. Duża cześć z nas co najmniej sprawdzi w ten sposób ceny zanim wybierze się do sklepu. Słuchamy w internecie muzyki a coraz częściej również ulubionego radia lub oglądamy telewizję. Jest to całkowicie naturalne.

sieć

Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
Równie normalne dla nas jest że w pracy korzystamy z wewnętrznej sieci, tak zwanej sieci LAN nazwanej tak od angielskich słów znaczących sieć lokalną. Można zadać pytanie czym taka sieć jest i czym odróżnia się od sieci internetowej. A więc w sposób obrazowy możemy porównać sieć internetową do budowli użyteczności publicznej, przykładowo kina, gdzie wstąpić może każdy, zaś wewnętrzna sieć to symbolicznie – nasz dom. Tutaj wejdą wyłącznie mieszkańcy czy też goście przez nas zaproszeni.
Rzecz jasna obydwie te sieci – lokalna i publiczna mogą się ze sobą stykać, jednakowo jak w przytoczonym przykładzie nie jest możliwe mieszkanie w domu bez wyjścia na zewnątrz. Tak samo nie miałoby sensu istnienie sieci internetowej i sieci obejmującej tylko przedsiębiorstwo gdyby nie można było wymieniać pomiędzy nimi danych. Musimy tylko wiedzieć co udostępniamy innym, a co będzie wyłącznie nasze.

sieć lan

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com

Kluczową rzeczą jest zatem bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywistością jest dla większości z nas iż jest ona ochroniona przed atakami z internetu tak wirusów jak i hakerów. Temu wszystkiemu służą profesjonalne zapory internetowe, programy antywirusowe. Pełnią one funkcje zamków oraz systemów alarmowych w naszych domostwach.

Fachowcy od bezpieczeństwa komputerowego zwracają uwagę iż podobne zabezpieczenia jak przedstawione wyżej – chociaż konieczne – nie są wystarczające. Polecają dodatkowo ochronę wewnątrz przedsiębiorstwa, a nie jedynie na styku z internetem, bowiem z badań wypływa że najwięcej wypadków kradzieży danych ma miejsce wewnątrz sieci LAN. Odnosząc się do przykładu z mieszkaniem – mimo że posiadamy dobrze zabezpieczone drzwi zewnętrzne czasem przydaje się też kluczyk do szafki z medykamentami ażeby nikt niepowołany się do niej nie dostał. Odpowiednikiem wspomnianego klucza do szafki są upoważnienia wydawane poszczególnym pracownikom jak też ochrona fizyczna serwerowni, to jest odpowiednie zabezpieczenie tegoż pomieszczenia.