Wyjątkowa technika 360 stopni – fotografie jutra

Obecna technologia przedstawia w obszarze fotografii niewiarygodne perspektywy. Przykładem tego są zdjęcia 360 stopni. Przedstawiają w bardzo interesujący sposób fotografię i zrobiły się wyjątkowo modne w różnych dziedzinach. Nie tylko profesjonaliści mogą już tworzyć takie kadry, ale też hobbyści.

robienie zdjęć w mieście

Autor: Fredrik Rubensson
Źródło: http://www.flickr.com
Na wstępie trzeba wyjaśnić, czym są zdjęcia zapraszamy do: villamare.com.pl 360 stopni (pokazane na ). Otóż jest to możliwość zaprezentowania sporej powierzchni. Zdjęcie, które powstało z więcej niż z dwóch fotografii w świecie cyfrowym nosi miano fotografii panoramicznej. Istnieje parę rodzajów zdjęć panoramicznych. Do najbardziej spopularyzowanych zaliczyć należy panoramy sferyczne czy panoramy dookólne. Aby wykonać niezłej klasy fotografię panoramiczną, powinno się dysponować stosownym aparatem.

Tutaj sprawdzi się aparat tzw. lustrzanka. Ważny jest teleobiektyw, który musi być szerokokątny, co da najlepsze możliwości. W tworzeniu tego typu zdjęć występuje sytuacja nazwana błędem paradoksalnym. Powstaje wtedy, kiedy fotografujący robi kolejne zdjęcia (http://www.angelka.pl/category/sesja-komunijna-warszawa/) z kilku różnych perspektyw. Rozwiązaniem jest zachowanie sporej odległości osoby fotografującej w odniesieniu do przedmiotów. Przydatny będzie tu statyw z głowicą panoramiczną. Głównym warunkiem świetnego zdjęcia panoramicznego jest wspólne odniesienie dla wszystkich dokonanych fotografii. Wtedy nie będzie problemu z obróbką danych w programie dedykowanym do tego rodzaju fotografii. Naturalnie wspomnieć trzeba o świetle i balansie bieli, które powinny być takie same od rozpoczęcia sesji. Będąc przy software, należy wspomnieć o istniejących aplikacjach, jakie użytkowane są do tworzenia zdjęć panoramicznych. Rynek oferuje wiele oprogramowań, które są bardzo intuicyjne i nie stanowią trudności w użytkowaniu.

A co ze zdjęciami w 3D? Może najpierw krótka ich definicja – zdjęcia w 3D formują się, kiedy dwa oddzielne ujęcia są przeznaczane dla każdego oka. Wtedy otrzymujemy efekt 3D (więcej). Taką możliwość mamy już w sprzętach fotograficznych, jakie obsługują tą technologię. Nie trzeba tu żadnych pomocniczych akcesoriów. Wystarczy włączyć opcję w aparacie i zrobić zdjęcia tak jak w klasycznej opcji panoramy. Efekt trójwymiaru będzie widoczny na sprzęcie, jaki posiada opcję wyświetlania takich zdjęć – np. telewizor. Są to niezwykłe efekty, które sprawiają sporo frajdy.