Czy era książek standardowych minęła bezpowrotnie?

Wszystkie przewidywania wskazują na to, że już kończy się era książek papierowych, nadchodzi kres książek, czasopism i gazet, a w zamian możemy czytać cyfrowe publikacje. Ten trend już trwa i rozwija się coraz szybciej, zdaje się wydawać, że nie posiadamy ani siły, ani przekonania, żeby ten stan rzeczy odwrócić.

Wciąż słyszymy argumenty, iż cyfrowe publikacje to ekologia, to mniejsze koszty, to komfort… W porządku, ale co dalej?

Biblioteka, księgarnia

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Co będzie z tymi, którzy nie wyobrażają sobie cyfrowego odbioru książek. Niektórzy naprawdę nie nie są w stanie zaakceptować czytania na komputerze czy na cyfrowym nośniku . Nie sprawdza się to, nie posiada w sobie tego „czegoś”, nie pasuje w ogóle do całej filozofii obcowania z książką papierową. Jednym słowem, czytanie przy użyciu bezdusznego urządzenia a lektura papierowej książki to dwa, totalnie różne światy.

Książka papierowa to wartość, która wzbogaca czytającego bardziej aniżeli nawet najlepszy nośnik. Gdy kupujemy książkę mamy z nią fizyczny kontakt, dotykamy ją, wertujemy kartki, czujemy ich woń, książka jest fizycznie z nami. Jeśli chcemy to porównać do czytnika posiadamy urządzenie nowej generacji, które pomieści niezliczoną liczbę książek, lecz

Człowiek czytający książkę

Autor: Jonathan Petit
Źródło: http://www.flickr.com

jednocześnie nie ma w tym żadnej głębi.

Powstała bowiem specyficzna, bardzo współczesna mania: ilość za wszelką cenę. Cóż to oznacza? Skoro nasz czytnik może zapisać na swym dysku tysiąc książek to napakujmy co się da. W związku z tym Dostojewski znajdzie się koło podręczników i książek o narciarstwie i snowboardzie, Prousta umieścimy obok poradników i książek o nordic walking, historię Inków damy obok biografii Hitlera, a jakieś zwykłe romansidło znajdzie się naprzeciwko zgorszonego tym stanem rzeczy Sołżenicyna.

Jeżeli chcesz poznać jeszcze inne informacje na przedstawiany tutaj temat, to sprawdź to ważne omówienie (https://vet-lux.pl/bult) – ono również jest warte uwagi.

Więcej o tych sportach znajduje się tutaj: narciarstwo i snowboard – poradniki i książki.

Książki i poradniki o piłce nożnej wylądują w okolicach czasopism o modzie, a książki i podręczniki o piłce ręcznej znajdą się niedaleko historii RPA… (piłka nożna – poradniki, książki).

Totalny miszmasz, lecz czy aby na pewno o to chodzi, czy nie dobrze byłoby zabrać ze sobą jedynie dwie książki, które naprawdę zamierzamy przeczytać i zrozumieć miast setek nie potrzebnych nam lektur które tylko przewertujemy? Odpowiedź jest jasna, ale widząc postępującą tendencję digitalizowania wszystkiego zmierzamy zupełnie w złym kierunku.