Czas na rock

Muzyka odgrywa dużą funkcję w naszym codziennym funkcjonowaniu i pomaga ludzkości od początków istnienia. Była tak samo sposobem na miłe spędzenie czasu, jak i owocem geniuszu. W XX wieku, dzięki pojawieniu się takich przyrządów jak radio oraz nośników muzyki, jak na przykład płyty, a następnie kasety magnetofonowe, muzyka stała się dostępna dla wszystkich pasjonatów. Zaczęły się także wykształcać gusta muzyczne, a popularni twórcy mogli liczyć na tłumy wiernych fanów, którzy na koncertach nucili wszystkie piosenki z pamięci.

the doors

Autor: Nicki Spunar
Źródło: http://www.flickr.com
Brytyjska grupa The Beatles była bodajże pierwszą w historii, która dostarczyła tyle różnych emocji. Cudowna czwórka z Liverpoolu umiała rozgrzać do czerwoności tłumy kobiet, które każde ich wyjście na scenę nagradzały ogromnym piskiem. Była to ogromna popularność, jak na owe czasy. Według wielu plebiscytów członkowie z tego zespołu są najpopularniejszymi muzykami naszych czasów, a ich single miały rekordowe nakłady. Po jakimś czasie Beatlesi zrewolucjonizowali zarówno swój wizerunek sceniczny, jak również twórczość. Ich kompozycje były dużo ambitniejsze, a słowa piosenek- głębokie. Można było również dostrzec fascynacje kulturą indyjską. Zespół rozpadł się po odejściu najpierw Johna Lennona, a później Paula McCartney’a.

Tego typu uwielbienia zaznał znany na całym świecie zespół The Doors. Grupa odnosiła wielkie sukcesy w głównej mierze dzięki charyzmatycznej osobie frontmana grupy, Jima Morrisona. Jego głębokie, liryczne wiersze i zachowanie na scenie zwabiała na koncerty całe tłumy fanów. Ale The Doors to również profesjonalna gra innych członków grupy, których instrumentalne popisy do dziś fascynują wielbicieli tego zespołu. Członkowie zespołu nie byli grzecznymi chłopcami i bardzo często przełamywali rozmaite bariery. Ich (ciąg dalszy tego materiału- http://www.villamare.com.pl) światową karierę zniszczyła nagła śmierć Morrisona.

Oba te zespoły łączy wiele spraw. Członkowie tych formacji zostali żywymi ikonami muzyki. Ich piosenki weszły do kanonu muzyki rozrywkowej. Na ich twórczości bazują następne rzesze młodych muzyków, nieustannie wyszukując w niej coś innego. Obie grupy do dzisiaj posiadają rzesze oddanych fanów.