Czemu Windows 8 jest wyjątkowy?

Od już paru lat jednym z najczęściej posiadanych i najmocniej pożądanych urządzeń multimedialnych są smartfony, czyli kieszonkowe aparaty telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego oraz miniaturowego komputera.

windows 8

Pierwsze smartfony powstały w ostatniej dekadzie lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również aparatu cyfrowego i kamery wideo. Urządzenia te kontrolowane są przy pomocy systemów operacyjnych analogicznych do tych, które są używane w komputerach. Najczęściej wykorzystywane są: Android, Bada OS, Symbian, iOS, BlackBerry OS i Windows Phone. Najbardziej niedoceniany jest ostatni spośród nich, jednak mimo wielu ilości przeciwników, w czasie ostatnich lat zyskuje coraz więcej zwolenników i w wybranych państwach zdobył już aż 5-6% rynku.

W tym roku Microsoft wprowadził na rynek swój najnowszy produkt- system operacyjny Windows Phone 8. Oprogramowanie to jest niezwykle interesującym wyjściem dla posiadaczy smartfonów. Jest ono kompatybilne z komputerami z Windows 8, Windows RT jak i również z konsolą Xbox 360 oraz usługami w chmurze SkyDrive. Dzięki kompatybilności użytkownik ma możliwość między innymi edytować dokumenty na telefonie i dokańczać pracę na komputerze. Identycznie jak systemy znane już z urządzeń PC, Windows Phone 8 posiada kafelkowy panel sterowania. To całkowicie zmieni pisanie aplikacji na windows phone i ich użytkowanie.

windows 8 wygląd

Charakterystyczne są tak zwane „żywe kafelki” (ang. Live Tiles), poprzez które użytkownik ma możliwość dopasowania ekranu urządzenia do indywidualnych wymagań, umieszczając na nim na przykład kontakty, muzykę, zdjęcia. Do wyboru są trzy rozmiary oraz 20 kolorów kafelków. Najużyteczniejsze funkcje tego systemu operacyjnego to:

Live Apps– to aplikacje umożliwiające dostęp do najnowszych informacji z ekranu startowego, np. propozycji na portalu zakupów grupowych, wpisów na Facebooku;

Kącik Dziecięcy– jest to nicodzienna konfiguracja, za pomocą której umożliwisz swojemu dziecku dostęp tylko do wybranych aplikacji oraz funkcji;

Hybrydowe urządzenia z systemem Windows 8

Autor: Samsung
Źródło: Samsung

Pokoje – pozwalają na tworzenie grup z innymi posiadaczami Windows Phone 8, np. z rodziną, przyjaciółmi. Przy pomocy tej opcji można rozmawiać na czacie, dzielić się dokumentami, zdjęciami;

Licznik transferu – ogranicza objętość ściąganych z Internetu danych poprzez kompresję zdjęć na stronach internetowych, wyświetla jak dużo danych potrzebuje aplikacja, informuje o niedługim skończeniu się limitu. Niestety opcja jest dostępna nie u wszystkich operatorów.

Portfel i NFC – umożliwia płatności za pomocą modułu NFC (ang. near-field communications), zakładanie kart lojalnościowych, członkowskich.

Skype – używając komunikatora użytkownicy mogą wykonywać i odbierać połączenia jak w zwykłym telefonie. Skype jest ciągle włączony i dostępny.

Biorąc pod uwagę szczegół, iż platforma Windows Phone 8, ze względu na swoją niedużą jak na razie popularność, nie jest przesycona dostępnymi aplikacjami (tak jak to ma miejsce w przypadku przykładowo oprogramowania Android) wartym zbadania zagadnieniem jest projektowanie aplikacji mobilnych. Przez to praktycznie każdy windows phone developer będzie programował głównie na ten system. Zainteresowanych tym tematem zapraszam na stronę jojomobile, jest to firma tworząca aplikacje mobilne, gdzie możemy znaleźć dużo informacji, których tematem jest również projektowanie aplikacji na Windows 8.

Źródło: jojomobile.eu