Metody wykonywania zdjęć lotniczych

Zdjęcia lotnicze to bardzo ogólne określenie. Prawdę powiedziawszy nie istnieje jednoznaczna definicja określająca tę kategorię fotografii. Technicznie rzecz określając są to zdjęcia z powietrza pozyskane przy pomocy nie tylko satelity albo samolotu, płatowca ale również każdego innego urządzenia potrafiącego sfotografować ziemię z dużej odległości.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Sprzętem takim może stać się przykładowo paralotnia, balon czy sterowiec co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Poza tym balonu nie dotyczy zakaz lotów ponad terenem zabudowanym, a zatem może być bez problemu wykorzystany przy fotografowaniu miast lub miejsc trudno dostępnych dla helikoptera. Za pomocą balonu da się realizować fotografie z wys. od 5 do 150 metrów nad ziemią. Aparat umieszczony pod balonem sterowany jest radiowo i może wykonywać zdjęcia z powietrza pod dowolnym kątem w stosunku do powierzchni ziemi. Realizowane za pomocą balonu helowego zdjęcia z powodzeniem da się łączyć tworząc rozległe panoramy. Taka sesja zdjęciowa przy pomocy latawca czy balonu helowego może trwać w jednym miejscu nawet do kilku godzin, dlatego jest to znakomita metoda do dokumentowania wszelakich imprez typu masowego.

Określenie zdjęcie lotnicze niejednokrotnie jest stosowane zamiennie z mianem fotografii z lotu ptaka, co może wprowadzać nieporozumienie, ponieważ ten pierwszy gatunek fotografii prezentuje teren pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni ziemi. Natomiast ten drugi gatunek to zdjęcia robione pod skośnie w stosunku do powierzchni ziemi.

Zdjęcia z powietrza realizowane są w bardzo wielu zamysłach, m.in. do

zdjęcie

Autor: HTC
Źródło: HTC

zobrazowania zamierzanych inwestycji na tle istniejących już budowli, ukazują typ ukształtowania terenu, pomagają tworzyć różne mapki. Fotografuje się w tenże sposób także rozliczne nieruchomości, osiedla, domy, obiekty przemysłowe, obiekty atrakcyjne turystycznie, kościoły, dworki, a nawet wykopaliska archeologiczne i wszelkie elementy krajobrazu naturalnego. Fotografie takie niezwykle pomocne są w trakcie budowy gdyż można zobaczyć nie tylko teren kupiony pod zabudowę ale także za pomocą zdjęć z powietrza udokumentujemy szczegółowe etapy budowy. Fotografią lotniczą zajmują się wyspecjalizowane firmy fotograficzne. Nierzadko one same tworzą własne oktokoptery. Ich ceny są uzależnione przede wszystkim od wykorzystanego nośnika oraz typu zlecenia.