Jak dobrze spakować się na obóz harcerski

Harcerstwo to ruch ludzi, którzy współpracują ze sobą w służbie ważnym ideom. Dzięki uczestnictwie w harcerstwie dzieci zyskują bardzo dużo. Przede wszystkim poznają nowych przyjaciół i umieją się zintegrować. Harcerstwo uczy pomagania innym ludziom, stawania się odpowiedzialnym i usuwania ze swojego życia lęków. Każdy członek jest odpowiedzialny, w dodatku naprawdę punktualny. W czasie obozów poznaje przyrodę i obcuje z nią. Harcerstwo to również świetna przygoda i wspomnienia, które pozostaną na zawsze.

Harcerstwo

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Co pewien czas, zazwyczaj podczas ferii i wakacji, odbywają się obozy harcerskie. One również pomagają w usamodzielnieniu się, są lekcją patriotyzmu, niejako wychowują. Poza tym uczą współdziałania w grupie, szacunku do innych ludzi oraz zdyscyplinowania. Obozy kształtują charakter. Harcerze potrafią dzięki nim poradzić sobie z trudnymi warunkami. Rzecz jasna takie miejsca to nie tylko obowiązki, lecz także rozrywka(polecamy cybuchy) w wspólne spędzanie ciekawego czasu, przykładowo siedzenie przy ognisku i śpiewanie.

Nieodłącznym elementem tego typu wieczorów jest śpiewnik Ognik – zobacz koniecznie – obecnie najbardziej znany wśród harcerzy. Zawiera piosenki i chwyty gitarowe. W dzisiejszych czasach organizacja obozu harcerskiego jest szeroko opisywana na witrynach takich wydarzeń. Co jednak z pewnością muszą znaleźć się w ekwipunku harcerza? Przede wszystkim mundur, który jest koniecznym elementem. W dodatku niezbędna stanie się również legitymacja.

Często uczestników prosi się o spakowanie dwóch plecaków – dużego i małego – prócz tego potrzebna jest menażka, sztućce i talerze, a także kubek. Noclegi niemal zawsze odbywają się pod namiotami, wówczas niezwykle istotny jest śpiwór i karimata. Druga z wymienionych przyda się jednakże przede wszystkim przy ognisku, ponieważ do spania zapewniane są materace. W letnich miesiącach pogoda może być zmienna, dlatego też trzeba spakować rzeczy przeciwdeszczowe oraz ciepłe i lekkie ubrania. Niezbędny w letnich obozach jest również strój kąpielowy, czapka z daszkiem i kremy z filtrem – wejdź i sprawdź.

Obozy często odbywają się w lasach, tym samym nie wolno zapomnieć o czymś przeciw komarom. Co oczywiste należy przywieźć ręcznik, podstawowe kosmetyki oraz igłę i nitkę. Warto mieć też latarkę i kompas. Ważne jest przekazanie wszelkich zażywanych leków opiekunom.

Nie wolno nie powiadamiać o takich sprawach, ponieważ są bardzo poważne.
Strony obozów i organizatorzy z pewnością zadbają o to, aby każdy zabrał wszystko, co niezbędne. Jeśli będziemy się tego trzymać, zdecydowanie niczego nie zapomnimy i obóz (obozy letnie lubuskie) stanie się czystą przyjemnością.