Jak określić sztukę, jak zdefiniować jej kształt? Czy wiemy tak w rzeczywistości czym ona jest i czy potrafimy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

Nie ma chyba drugiej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas różnymi kolorami, dźwiękami, utworami lub aktami. Niektórzy twierdzą, iż nie da się jej poprawnie zdefiniować, gdyż każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym dużo słuszności, ale trzeba podchodzić do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to każda rzecz, która na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Jeśli potrafimy zachwycić się jakimś utworem, to już jest sztuka.

Z innej strony dla pozostałych osób konkretny utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztukę można odbierać na bardzo osobistym poziomie. Sztuką możemy zdefiniować również każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednakowoż użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy użytkowych, lecz powinien radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, radować uszy, powodować w nasz różne emocje. Wiadomo i tu stajemy przed dylematem, bo wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.

Tego typu rzeczy są projektowane, by z jednej strony miały jakieś praktyczne zastosowanie, a z drugiej strony, by były jednakowoż oryginalne z wyglądu. Bo właściwie, jak tak się przyjrzeć różnym przedmiotom, to co prawda zauważymy mnóstwo fajnych przedmiotów, lecz przeważająca część jest przeciętna. Sztuka użytkowa więc w jakiś sposób zwalcza taki rodzaj trudności. Prądem w sztuce, który zasługuje na uznanie jest styl art deco. Nazywamy tak styl w sztuce, szczególnie w malarstwie, architekturze, grafice czy architekturze wnętrz. Największa moda przypada na niego w latach 1919-1939. Art deco zrodził się jako sprzeciw na secesję, było to bunt przeciw braku dyscypliny przestrzennej (tak właśnie prezentowało się to w sztuce secesyjnej).

art deco
To istotnie art deco rozpoczął tak zwane wzornictwo przemysłowe, które wiele ma wspólnego właśnie ze sztuką użytkową (więcej – ). Czyli w cenie było nowoczesne projektowanie, lecz z myślą o funkcji przedmiotu na życie każdego człowieka. Zwłaszcza obrazy art deco zasługują na uznanie, są wspaniałe i oryginalne, zwłaszcza dzisiaj cieszą się zasłużonym uznaniem.

Jeśli chcesz, aby podobne wiadomości pozostały Ci w pamięci na długo, sprawdź witrynę (https://aluzarodekor.pl/oferta/narzuty-maskownice-poduszki/), do której link jest tutaj. Są w tamtym miejscu bardzo podobne informacje.

Jest w Polsce kilku artystów, którzy malują w tym stylu i robią to rzeczywiście niezwykle. Jednym z takich artystów jest jest Andrzej Romański, bardzo utalentowany i doświadczony malarz, dla którego art deco, to jedynie punkt wyjścia do kreowania niezapomnianych dzieł.

To ważne, że jest sztuka, jaka nie odpowiada jedynie na wątpliwości danego twórcy, lecz w tym samym momencie pozostawia znacznie więcej po sobie, tworzy pole dla kreowania przykładowo czegoś więcej – niezapomnianych dzieł, które mają wkład w skali światowej sztuki.