Którą gitarę kupić na początek?

Autor: Ovation
Wielu młodych ludzi decyduje się zacząć swą przygodę z gitarą, mając słabe pojęcie o tym, którą gitarę wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa lekka. Bardzo często zależne jest to po prostu od funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na nasz instrument. Jeśli mamy do dyspozycji przykładowo kwotę 300 złotych, to możemy w sklepie kupić gitarę zupełnie nową, choć wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za 50 złotych, jaką posiada do sprzedania koleżka ze szkoły, czy sprzedawca z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości. W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić gitarę akustyczną lub klasyczną. Akustyczna gitara ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Ma ona {TAG=struny] nylonowe i – w odróżnieniu do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak palce. Gryf jest znacznie szerszy, zatem łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, dodatkowo zakres dynamiki takiego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy finansach do kilkuset złotych gitary są niestety słabej jakości, często nie stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem – wtedy przy metalowych strunach poza niewygodą gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz tu? To naturalnie zbliżona problematyka, więc niewątpliwie te materiały też są godne zgłębienia.

W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe i niewymierzony dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeżeli ktoś myśli o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin codziennie, wie, że jest to zajęcie, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wówczas można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że do takiego instrumentu potrzebny jest również wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod naszych palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach grania przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od nowa, bo „nic nie brzmi”.

Przy decyzji na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o kosztach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie ok. 1500 złotych, to z gitarą nie jest tak prosto. Oczywiście można trafić na sensowną używaną gitarę za np. 1000 złotych czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna i przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i przede wszystkim brzmienie). Trzeba mieć świadomość, iż dobra gitara elektryczna może kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara akustyczna czy klasyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większy stopień trudności wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław