Obiektywy dla amatorów – na jakie właściwości dobrze jest zwrócić uwagę?

Obiektyw o bardzo ważny element każdego aparatu fotograficznego. Jeśli będzie miał niską jakość, wówczas nawet dobra matryca nie uratuje zdjęcia. Jakie cechy trzeba wziąć pod uwagę poszukując dobrego obiektywu? W przypadku gdy obiektyw ma marne parametry, wówczas w czasie robienia zdjęć sprzętem z najlepszą matrycą stracić mnóstwo cennych informacji. Przymierzając się do kupna pierwszego obiektywu do lustrzanki warto zwrócić uwagę na parametr ogniskowej i jakie ma właściwości. To w niej właśnie skupia się ognisko układu optycznego względem matrycy.

Obiektyw makro

Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com

Wielkość owego parametru ustala się w mm, np. 50 , 100 czy 300 mm. Im niższa tym bliżej matrycy znajduje się ognisko.

Czy podniesiona w tym artykule kwestia nie zwróciła Twojej uwagi? Jeśli tak, to ponadto wejdź na ten odnośnik – szalenie zalecamy tę ofertę (http://a-pro.pl/sklep-elektryczny/).

Oznacza to także szerszy kąt widzenia czyli większy obszar, który obiektyw może uchwycić w zdjęciu. Odwrotnie jest w przypadku wysokich wielkości ogniskowej. Wtedy kąt jest węższy, a przybliżenie większe.

Od tych miar wzięło się także nazewnictwo i przeznaczenie typów obiektywów. Szerokokątne, to te, których wartość wynosi mniej niż 50 mm, standardowe obiektywy dalej cyfrowe ok. 50 mm, natomiast teleobiektywy powyżej 80 mm.
Drugim z najważniejszych parametrów przy zakupie obiektywu jest jasność. Im jej wartość jest niższa, tym lepiej.

Standardowym obiektywem lub szerokokątnym dobrze jest fotografować większe sceny. Do fotografowania małych lub szczegółowych elementów, których widok trzeba znacząco przybliżyć warto użyć długoogniskowych.

Pośród znanych obiektywów wymienia się jeszcze „rybie oko”, obiektywy makro i obiektyw „kitowy”. Ten ostatni jest niewymiennym elementem aparatu i nie posiada fascynujących parametrów.

Jakiej marki obiektyw wybrać?

Zdjęcie w technice rybie oko

Autor: Fernando L
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród polecanych marek obiektywów znajduje się Sigma, posiada je każdy szanujący się sklep fotograficzny (ciekawe źródło). Sigma ma bogaty asortyment – oferuje w ponad 40 rodzajach, dla najróżniejszych typów aparatów, jak np. lustrzanki analogowej, lustrzanki cyfrowej, cyfrowe aparatów kompaktowych popularnych marek – Sony, Olympus czy też Panasonic.

Profesjonalistów z radością informujemy, że nowe obiektywy Sigma wejdą do sprzedaży już w kwietniu 2014 roku. Mowa tu o o modelach 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART, 19 mm f/2.8 DN oraz 30 mm f/2.8 DN.
Z pewnością nie mogą się tego doczekać profesjonaliści.
Sugerowana cena detaliczna 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART wynosi 1990,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna Sigma 19 mm F2.8 DN i Sigma 30 mm F2.8 DN, to 690,00 zł brutto.