Robisz pierwszy raz Wigilię? Zapoznaj się z naszymi podpowiedziami dotyczącymi najsmaczniejszych potraw wigilijnych, a w dodatku z opisem ważnych tradycji

Właściwie niewiele jest w Polsce ludzi nieobchodzących świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie da się ukryć, że są to obchody typowo chrześcijańskie, jednak wiele osób niewierzących także obchodzi te święta – Boże Narodzenie współcześnie bardziej stało się oznaką rodzinnego czasu i spotkania z ukochanymi niż chrześcijańskiego święta. Niezależnie od motywacji, w Twoim domu niewątpliwie także obchodzi się święta Bożego Narodzenia, a jeżeli tak, wtedy na pewno zastanawiasz się, co można przygotować na tradycyjną kolację wigilijną.

Muffinki świąteczne, Boże Narodzenie

Autor: www.ma-me.pl
Źródło: abcslubu.pl
Nie da się zaprzeczyć, że tradycje wigilijne (dowiedz się więcej na tematy tradycji wigilijnych: sprawdź na stronie) dotyczące kolacji są bardzo duże.

Kliknij ten link oświetlenie eventowe. Na stronie znajdziesz ciekawe informacje na to zagadnienie, opisane w tekście.

Wypada zacząć szczególnie od tego, że na stole powinno się znajdować aż dwanaście różnych potraw – taka ilość wzięła się stąd, że Jezus miał właśnie dwunastu apostołów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ta tradycja bez wątpienia była ściśle przestrzegana, jednak współcześnie się od niej odchodzi – właściwie nie ma nikogo, kto zdołałby zjeść naraz aż dwanaście różnych dań. Dlatego na przeciętnym wigilijnym stole znajduje się ich przeciętnie około pięciu.

Drugą niezwykle ważną tradycją jest fakt, iż wszelkie dania nie powinny zawierać mięsa. Wprawdzie teraz nawet oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego jest takie, iż w tracie Wigilii można zjadać także pokarmy mięsne, jednak z takiego przywileju korzysta praktycznie niewiele rodzin. Taka zmiana w Kościele dokonała się dopiero kilka lat temu, a przecież w tę jedną noc w roku można powstrzymać się od jedzenia mięsa – chociażby właśnie po to, aby zaznaczyć uroczysty charakter takiej wieczerzy

.

Jeśli interesują Cię inne tradycje wigilijne, bez wątpienia powinieneś także wiedzieć o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa. Zwyczaj zostawiania dodatkowego nakrycia na stole także ma znaczenie symboliczne, które wywodzi się z Biblii.

W dodatku na stole wigilijnym powinno znaleźć się sianko, które symbolizuje sianko, na którym urodził się Jezus. W wielu domach to właśnie na tym sianku, które leży na środku stołu, stawiane są potrawy na Wigilie (przeczytaj więcej). Tradycją bowiem jest także to, że wszystkie potrawy podawane są w jednym naczyniu, z którego każdy nakłada porcję dla siebie. Polecamy takie rozwiązanie, bo jedzenie z tak zwanej jednej miski niewątpliwie sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych.

Masz ochotę pogłębić swoją wiedzę z tego zagadnienia? Chcemy pomóc. Musisz przejść na kolejną witrynę i tam dowiedz się więcej (https://memento-wroc.pl/) informacji.

Jeżeli chcesz, aby najbliższa Wigilia była niezapomniana, wtedy powinieneś zastosować się do opisanych przez nas wskazówek.