Robienie domowych przetworów – zajęcie szczególnie absorpcyjne czas latkiem

Od dawna wiadomo, że smaczne konfitury, które jesteśmy w stanie jeść w czasie zimowych wieczorów przygotowuje się w szczycie sezonu letniego, gdy plonów jest najwięcej.

Błonnik na zdrowie

Autor: Centrum Naturhouse
Źródło: Centrum Naturhouse

Mnóstwo ludzi indywidualnie zajmuje się przetwórstwem, bo chciałoby naturalnie zimą radować się rozgrzewającym sokiem z malin bądź dżemem z wiśni. Przygotowywanie tego typu przetworów potrzebuje naturalnie roboty i czasu, ale również wykorzystania odpowiednich aparatów, dzięki którym dużo łatwiej realizuje się indywidualne czynności. Nie są one kosztowne i możemy nabyć je w każdym sklepie. Gdy w związku z tym zamierzamy zaprawiać producent owoców liofilizowanych czy warzywa należy o tym pamiętać. Dla osób ceniących wygodę rzecz jasna najlepsze będą markety on-line, w których również je wyszperamy.

facet przygotowujący mięso do wędzenia

Autor: Municipal Archives of Trondheim
Źródło: http://www.flickr.com

Przygotowywanie domowych soków do herbatki jest bez dwóch zdań najlepszym wyjściem, jeżeli mamy nadwyżkę owoców. Potrzeba przyznać, że w wielu ogrodach maliny, porzeczki czy truskawki dojrzewają w kolosalnych ilościach, dlatego robienie z nich soków jest najwłaściwszym sposobem, by się nie zmarnowały. Do tego najlepiej sprawdza się garnek do soku , który postawiony na rozgrzanym piecu w krótkim czasie przetwarza owoce, na gęsty, słodki sok do herbatki. Właściwie mając taki sprzęt nadzwyczaj ułatwiamy sobie pracę. Wystarczy napełnić sokownik więcej ulubionymi owocami i wlać wodę.

sokownik

Autor: webbgun
Źródło: http://www.flickr.com

Następnie należy pamiętać o hermetycznych zakrętach i porządnych słoikach, by w trakcie leżakowania w piwnicy soki (sprawdź koniecznie: producent soków bio) się nie zepsuły.

Należy przyznać, że takie przetwory smakują najlepiej. Warto poświęcić na to czas.