Kim jest aktuariusz i w jakich miejscach znajduje zatrudnienie? Na czym tak naprawdę polega jego działalność, w czym powinien być najlepszy?

Aktuariusz to profesjonalista w dziedzinie matematyki finansowej oraz ubezpieczeniowej. Zatrudniany jest najczęściej przez firmy ubezpieczeniowe. Używając metody rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, szacuje ryzyko przypadków losowych i wysokość związanych z tym składek ubezpieczeniowych, określa wielkość tzw. rezerw finansowych a także konstruuje tablice wymieralności.

aktuariusze pozują do zdjęcia

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Aktuariusz ma wiedzę m.in. z zakresu rachunku prawdopodobieństwa, matematyki finansowej istatystki. Zna się także świetnie na teorii ryzyka, demografii czy rachunkowości ubezpieczeniowej. Powinien znać dobrze różne akty oraz przepisy, typu ksr 6. Najważniejszym, lecz nie jedynym, miejscem zatrudnienia aktuariusza pozostaje firma ubezpieczeniowa. Aktuariusze zatrudniani są wszędzie tam, gdzie konieczni są specjaliści od oceny ryzyka, szczególnie w instytucjach finansowych. Każdy z zakładów ubezpieczeń, zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej posiada obowiązek powołania aktuariusza. W sytuacji ubezpieczeń na życie aktuariusz odpowiada za kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, natomiast w przypadku ubezpieczeń majątkowych oraz osobowych konieczna jest jego opinia zamieszczona w sprawozdaniu rocznym.

Innym miejscem zatrudnienia aktuariuszy pozostają instytucje które zarządzają planami emerytalnymi. Aktuariusz kontroluje i ustala aktywa planu, tak ażeby starczały na pokrycie zobowiązań, planuje roczne oraz wieloletnie koszty planu a także właściwą wysokość składki. Podsumowując, aktuariusze powinni pracować w wielu instytucjach finansowych które zarządzają ryzykiem. Są w stanie wspierać firmy konsultingowe, oferując porady w temacie podejmowania decyzji finansowych. Pracownicy działów aktuarialnych zwłaszcza pomagają tworzyć programy emerytalne, a w czasie ich działania wyceniają aktywa i zobowiązania.

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Aktuariusze powinni też oszacowywać koszt różnego typu ryzyka w zakresie przedsiębiorstw. Są w stanie również być zatrudnieni w instytucjach państwowych mających związek przykładowo z systemem ubezpieczeń społecznych albo zdrowotnych. Co więcej aktuariusze znajdą zatrudnienie wszędzie tam, gdzie obowiązkowe jest rozwiązywanie problemów finansowych oraz statystycznych, czyli banki i firmy inwestycyjne, wielkie korporacje czy związki zawodowe. Jak widać więc, zawód to dość oryginalny, lecz jakże niezbędny w wielu branżach, gdzie liczy się ktoś, kto potrafi analizować, szacować, a co najważniejsze dokładnie liczyć. Wszystko to procentuje odpowiednim prognozowaniem, tak niezbędnym w tych niepewnych czasach.