Dlaczego warto kupić akwarium?

Pływające w szklanym zbiorniku tęczowe rybki, jakie można obserwować przez całe tygodnie, to tajemne marzenie niejednej osoby. Od jego zrealizowania powstrzymują zazwyczaj koszty, bądź też dużo początkowych trudności związanych z dbaniem o rybki. Akwarium dla rybek wbrew pozorom nie musi być zanadto drogie, ani wymagać ogromnych ilości czasu. Wstępne zaangażowanie ekspresowo zwraca się z nawiązką. Piękno to oczywiście coś, w co za każdym razem potrzeba zainwestować. Jak jednak wyposażyć swoje pierwsze akwarium oraz o czym przed wszystkim trzeba pamiętać?

fish, aquarium

Autor: Tim Dutton
Źródło: http://www.flickr.com
Grzałki do akwarium muszą być dobrane pod względem jego gabarytów. Trzeba wziąć pod uwagę temperaturę panującą w pomieszczeniu, w którym znajduje się zbiornik. Przykryte akwarium o wiele sprawniej zatrzymuje temperaturę, nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Najbezpieczniej zatroszczyć się o grzałkę posiadającą wbudowany termoregulator. Taka grzałka da możliwość wyregulować odpowiednią temperaturę, z kolei odpowiedni czujnik zadba o jej niezmienny poziom w akwarium.

Istotnym elementem wyposażenia akwarium są odpowiednie filtry dopasowane do rozmiaru zbiornika. Oczyszczają one wodę z zanieczyszczeń oraz umożliwiają jej doskonały obieg. Filtry do akwarium dzielą się na filtry zewnętrzne, których głównym cechą jest ich rozmiar, jak również na filtry wewnętrzne, zazwyczaj zasysające płyny przez gąbkę lub przez inne tworzywa.

Czy wiesz, że więcej znajdziesz w tekście? To oczywiście podobna problematyka, zatem bez wątpliwości również głęboko Cię zaabsorbuje.

Wiele gatunków filtrów wewnętrznych posiada dodatkowo specjalne lampy UV. Więcej filtrów ->> w tym sklepie zoologicznym

Guarami

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Akwarium morskie jest większe i w większości wypadków zdecydowanie bardziej prestiżowe od zwyczajowego zbiornika przeznaczonego dla zaledwie kilku rybek. Zazwyczaj posiada ono wspaniałe koralowce i dużo rozmaitych ryb morskich. Wymaga jednakże bardziej rozległej wiedzy chemiczno-biologicznej. Wniesiony na początku udział nagrodzi jednak prestiż i piękny wygląd tego rodzaju akwarium. Nie należy także zapominać, że akwarium morskie da się zaopatrzyć dodatkowo w termometr, odmulacz, pojemniki na wodę ,a także czyściki. Dobrze w kwestii drobiazgowego wyposażenia i typów zbiorników zaczerpnąć języka u sprzedawcy w sklepie (np. tutaj), lub odwiedzić specjalistyczny fora internetowe, na których amatorzy dzielą się swoimi doświadczeniami w hodowli poszczególnych gatunków ryb i spraw związanych z akwarystyką.