Najistotniejsze zadanie dla wielu firm to jak zminimalizować koszty działalności. Istnieją metody, jednym z najlepszych jest outsourcing

Więcej i więcej można usłyszeć o działaniu outsourcingu, też personalnym. Jest to jedna ze strategii, która opiera się na polecaniu wykonania pewnych procesów biznesowo-kadrowych zewnętrznemu dostawcy usług. Z outsourcingu czerpią przedsiębiorstwa dążące do uzyskania optymalnej struktury przedsiębiorstwa, jakie pragną skupić posiadane zasoby na kluczowych funkcjach biznesowych.

wejdź tu
Sednem outsourcingu personalnego są funkcje oraz zadania przydatne w prosperowaniu określonej organizacji, w tej akurat sytuacji oczywiście chodzi o funkcje personalne. Polega to zwyczajnie na zlecaniu firmom zewnętrznym zrobienia zadań i ogólnych procesów personalnych. W kontraście na przykład od outsourcingu związanego z rekrutacją, strategia ta się odnosi do każdego z procesów, które wiążą się z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Jeśli ten artykuł jest według Ciebie interesujący to sprawdź serwis szkolenia ze sprzedaży, w którym znajdziesz tego typu informacje. One z pewnością będą dla Ciebie przydatne.

Warto wiedzieć ponadto, że outsourcing może być stosowany przy jednoczesnym korzystaniu z zewnętrznych działów zasobów ludzkich.

W takim przypadku mamy okazję zwiększyć jakość usług firmy, czy skoncentrowania się na najważniejszych celach biznesowych. Efektem niezbyt chwalebnym może być jednak wydalenie części personelu, którzy dotychczas byli odpowiedzialna za zadania, jakie podległy outsourcingowi. Outsourcing to narzędzie zazwyczaj wykorzystywane przez niewielkie firmy. Zatrudnienie specjalisty na etat, na przykład praca dla informatyka, zawsze wiąże się z dość dużymi kosztami. Im szersza specjalizacja, tym wymogi finansowe naturalnie rosą. Koszy te jednocześnie możemy zmniejszyć dokładnie przez outsourcing personalny (więcej). Na przykład, firmy, jakich działanie daje zyski tylko sezonowo nie są zbyt chętne,żeby zatrudnić pracowników na etat.

link

Autor: John Kraus
Źródło: http://www.flickr.com
Równocześnie, zatrudniają pracowników tylko i wyłącznie w określonych okresach muszą się liczyć z dużą zmianą ekipy zatrudnionej. Stan tego typu może spowodować spadek jakości usług. Jeśli będziemy czerpać z ousourcingu personalnego, możemy być pewni, że zatrudnimy właściwych specjalistów w najważniejszych dla firmy okresach. Równocześnie, wielka zaletą jest też to, że dokonamy tego nie ponosząc ogromnych wydatków finansowych, a tak byłoby, gdybyśmy posiadali pracownika działającego na etat.