Triathlon: jak się przygotować?

Biegasz dość regularnie? Poza tym potrafisz dobrze pływać i lubisz jazdę na rowerze? A zatem dlaczego nie spróbować swoich sił w triathlonie? Dowiedz się jak się odpowiednio przygotować, by być w rewelacyjnej formie, zrealizować zamierzony cel i nie zrobić sobie krzywdy.

Jazda na rowerze

Autor: Lenny
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje kilka form triathlonu wśród, których wymienić możemy zawody długodystansowe i krótkodystansowe. Zdecyduj się na takie, które najbardziej odpowiada Twojemu stopniowi aktywności fizycznej i czasowi jaki pozostał do triathlonu. Od czego zatem zacząć przygotowanie do triathlonu? Ważne jest, aby mieć realny cel. Od niego zależy jak będzie wyglądał Twój program treningowy. Poza tym postawienie sobie celu ma działanie motywacyjne. Odmierzaj dni do triathlonu, notując w dzienniku przygotowań najdrobniejsze szczegóły.

Czy omawiany artykuł jest Twoim zdaniem interesujący? Jeśli tak, to kliknij też na pomocne notatki, które będą nieprawdopodobnie pomocne.

Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć swój progres i będziesz świadom ile pracy jeszcze przed Tobą. Planowanie jest fundamentem sukcesu w każdej dziedzinie życia, również w sporcie!

Przygotowanie do triathlonu to nie tylko poznanie swoim możliwości, a także ograniczeń. Początkowa praca, którą musisz włożyć w przygotowania polega na wyłączeniu lub chociaż zredukowaniu elementów, które mogą zniweczyć plan osiągnięcia danego celu. A więc jakie są Twoje słabości? Wykonaj uczciwy rachunek sumienia! Lista potencjalnych przeszkód wiąże się z obszarami takimi jak: sposób życia, odżywianie, podatność kontuzje oraz taktyka. Przygotowanie do triathlonu najlepiej zacząć rok przed zawodami. Ten okres powinieneś podzielić na różne etapy przygotowań. W pierwszej kolejności należy skupić się na poprawieniu kondycji i stopniowym zwiększaniu wysiłku podczas treningu.

Pływanie

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Twoim następnym celem powinno być pogłębianie efektów treningu a podczas ostatniego tygodnia przed wyścigiem powinieneś częściowo zmniejszać intensywność treningów – wskazane jest biegania, jazda na rowerze i pływanie, ale po prostu na nieco mniejszych dystansach i z mniejszym wysiłkiem, by pozwolić organizmowi na regenerację.

Plan przygotowań do triathlonu powinien wiązać się ze zwiększeniem szybkości, wytrzymałości siłowej i wytrzymałości beztlenowej. Istotne, by naprzemiennie i systematycznie uprawiać trzy dyscypliny, poza tym urozmaicać treningi, planować sobie jeden dzień odpoczynku w tygodniu a na weekend warto zaplanować najdłuższy trening. Dzięki dobremu rozplanowaniu przygotowań przekonasz się, że triathlon to nie tylko wyzwanie, ale także doskonała zabawa, w której możesz brać udział przez wiele lat. A więc do zobaczenia na mecie!