W jaki sposób najlepiej dbać o dobre zdrowie swojego pupila?

Zwierzęta dotrzymują kroku ludziom od niepamiętnych czasów. Kiedy tylko ludzie w czasach prehistorii nauczyli się wykazywać większą inteligencją, niż ich bracia mniejsi, pojęli, że te stworzenia potrafią służyć nie tylko do zabijania i dawania przyodziewku. Zrodziła się idea hodowania, a wilki, które później dość długo i stopniowo zmieniały się w trochę inny gatunek, poniekąd współcześnie rozpoznawalny przez nas jako psy rasy husky czy malamut, były przygarniane trochę jako przyszywani członkowie rodzin, i bardzo czujne i użyteczne narzędzia: do tropienia, do alarmowania przed zagrożeniem, do wypasania stad kóz i owiec.

Obecnie niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie życia bez zwierząt. Psy są przyjaciółmi licznych rodzin, wielu niezamężnym kobietom czy mężczyznom towarzyszy jakiś rozpieszczony kot. Dbamy o te istoty jak o najlepszych przyjaciół, a odpowiednio zadbane zwierzęta oddają się nam z takim samym oddaniem, przede wszystkim w przypadku psów.

Szczeniak, pudel francuski

Autor: edgar0587
Źródło: http://www.sxc.hu

Żeby jednak taki kundel do grobowej deski był nieustającym i zadowolonym przyjacielem, bądź to samotnego człowieka, czy też całej rodziny, musi być właściwie zadbany. Ułatwiają to właściwie dobrane do różnych ras i wieków karmy – wbrew popularnej opinii bardzo drobiazgowo badane, testowane i oglądane pod najróżniejszymi względami, również przez doświadczonych, wymagających hodowców psów. Sucha karma dla psa (polecamy legowiska dla psów dogdesign) jest potrzebna do jego właściwego rozwoju. Karmy suche dla psów Animonda i inne są zbilansowane tak, by dać właściwą dawkę potrzebnych witamin i pierwiastków dowolnej rasie. Karmy dla psów Pronature, Josera, Pedigree Pall i pozostałych twórców oferuje każdy szanujący się internetowy sklep zoologiczny (sprawdź ofertę sklepu zwierzakowo).

Jest niezwykle dużo bardzo renomowanych twórców takich karm, którzy chwalą się wysoko wykwalifikowaną ekipą psich specjalistów, chemików i niezwykle drobiazgowo sprawdzanymi dostawami mięsa, z których tworzona jest taka karma. Niektóre marki proponują także karmy dostosowane do trybu życia i kondycji psa – na przykład w zależności od tego, czy był wykastrowany, czy też nie – pozycję taką przedstawiają firmy Royal Canine oraz Ziwipeak Karmy dla psów są, wbrew temu, co się uważa, bardzo ważnym elementem rozwoju i zdrowia naszych zwierzaków. Choć w rzeczy samej nigdy nie powinno się zapominać o właściwej porcji ruchu, szczepionkach, kontakcie z różnymi psiakami i odpowiedniej porcji miłości.