Budki dla ptaków

Karmnik dla ptaków z siatki Casanet firmy Betafence

Autor: Betafence
Źródło: Betafence

Człowiek w trakcie szaleńczego marszu technologicznego mocno wpłynął na przyrodę. Niebezpieczne wyziewy z nowych fabryk skaziły wodę i powietrze. Wielkie przerzedzanie lasów zdewastowało wiele unikatowych ekosystemów i uczyniło, że do atmosfery idzie mniej niezbędnego tlenu, powstającego właśnie dzięki bujnej florze. Sporo przedstawicieli fauny zostało poszkodowanych przez łupieżczą działalność człowieka. Niektóre gatunki ptaków mają problem przy składaniu jaj, ponieważ nie umieją namierzyć dobrych miejsc na budowę gniazda. Dlatego też wielu ludzi dbających o naturę konstruuje sztuczne budki lęgowe, by ptaki mogły tam zamieszkać. W ten sposób można wnieść niewielki, jednak ważny wkład w ratunkiem dla ginących gatunków zwierząt.

Budki lęgowe oferowane są w internecie lub w sklepach dla zwierzaków. Należy mieć na uwadze, że domki dla ptaków tworzy się dla określonego rodzaju fauny, mając na względzie różne ich rozmiary i upodobania. Istnieją ptaki, które wymagają osobliwych miejsc na rozród. Przykładem takiego gatunku jest naturalnie nasz ojczysty bocian, który pomieszkuje w sporym gnieździe na dużej wysokości. Niestety, sporo bocianów stawia na osiedlanie na kominach od fabryk, zatem każdy troskliwy człowiek powinien pomyśleć o w odszukaniu mu innej, lepszej lokalizacji i zbudowaniu tam dużej platformy.

ptak

Autor: mikebarid
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli masz uzdolnienie do tworzenia w drewnie, karmniki dla ptaków możesz stworzyć własnoręcznie w swoich amatorskim warsztacie. Skonstruowanie takiego czegoś nie jest czasochłonne ani nie wymaga dużych wydatków. Wszystko, co jest konieczne, to młotek i gwoździe, nieco zwykłego drewna i garść talentów twórczych. W sieci zobaczysz wytyczne budowy budek rozrodczych dla konkretnych gatunków – słynny naukowiec Jan Sokołowski ułożył je, kiedy wystarczająco poznał ich wymagania i obyczaje. Projekty dla różnych zwierząt charakteryzują się zatem różną wielkością i kształtem.

Źródło: sklep na pTAK!