Parę porad dla wybierających się w góry

Oto one. Wreszcie nadeszły. Długie dni wyglądane, planowane i wymarzone. Pełne słońca, plaż, góry i radośnie wypełnionego czasu. Pora relaksu i oddechu, odejścia od codzienności i nijakości. Wizytujemy nasz sprawdzony sklep górski i już pora wyjazdu. Najukochańsza pora w roku – wakacje.

W co się warto zaopatrzyć

Piękno gór

Źródło: bestoutdoorphotos.com

Destynacji letnich wycieczek jest dużo. W tym artykule zajmiemy się dokładniej jednym z nich – górom. W naszym kraju wakacje (zobacz: sri lanka z niemiec) w górach są w modzie, ale o paru rzeczach zwiedzający mają małą wiedzę. A głównie o tym, o czym nie powinno się zapominać, przeszukując sklep górski przed udaniem się w drogę.

Najważniejszym zakupem są oczywiście buty trekkingowe. W góry nie należy wyruszać w adidasach, czółenkach, butach na obcasach, sandałkach czy innym, przeznaczonym głównie do spacerowania po płaskim i nietrudnym terenie, obuwiu. Rzecz jasne jeżeli planujemy się podjąć znaczniejszego wyzwania, niż piesze górskie włóczęgi, buty trekkingowe muszą zostać zastąpione przez buty wspinaczkowe. To trzeba powiedzieć bez ogródek: nekropolie są usiane lekkoduchami, którzy ruszyli w tatry w złych butach.

Niezbędne wyposażenie

Ważny jest również nabytek wygodnego i ładownego plecaka, w którym będziemy nosić odzież na zmianę, konserwy, śpiwory i inne rzeczy. Wybierając markę, dobrym wyborem są plecaki Deuter.

W góry trzeba wsadzić w kieszeń sprawną komórkę z wytrzymałym akumulatorem, parę sztuk zapasowych baterii, latarkę, busolę i sprawdzone mapy szlaków górskich. Fajnie jest także nieść przy sobie krótkofalówkę, zestaw nawigacja satelitarna i aktualne namiary do TOPR – taki sprzęt sprzedaje każdy porządny sklep turystyczny. Zwykle brakuje czasu, by czekać na ich przybycie, stąd spakowanie apteczki turystycznej może ocalić życie.
Pewnie nie muszę wam przypominać o pożywieniu (stare dobre konserwy) oraz o zapakowaniu ze sobą… po prostu rozsądku.

Jak dbać o bezpieczeństwo

Górska wyprawa

Źródło: www.citypictures.net

Jeśli już poruszamy kwestię bezpieczeństwa w górach, trochę informacji o tym temacie.

Czyżby wpisy opublikowane na tej stronie (http://www.spijtanio.eu/noclegi-olsztyn) w pełni Cię zadowoliły? Sądzimy, że tak. Jednak, jeżeli pragniesz więcej, to kliknij tutaj.

Mądrze jest pamiętać o dwóch zasadach. Pierwszą z nich jest zakup ubezpieczenia. Bardzo często nawet gdy zachowamy zasady bezpieczeństwa może się nam przydarzyć wypadek. Koszty leczenia mogą być drogie i dobrze mieć to na uwadze. Po co do kłopotów ze zdrowiem dorzucać kłopoty finansowe? Lepiej zakupić ubezpieczenie i mieć ten problem z głowy.

Drugą ważną rzeczą jest zawsze informowanie kogoś o naszym celu wyprawy danego dnia przed wyjściem na szlak. Przez to ktoś zauważy, że przykładowo nie wróciliśmy na noc i zadzwoni po pomoc. W przeciwnym wypadku przez kilka dni ludzie w schronisku mogą nie wiedzieć co się dzieje, a przecież w momencie wypadków szybka pomoc jest nieodzowna.

Góry są cudowne, jednak dobrze zadbać o to, by z naszej wycieczki przyjechać cało i móc opowiedzieć o niej przyjaciołom.

Źródło: szostaki.pl