Białe czy czerwone – które wino wybrać?

Autor: hlkljgk
Nie trzeba być smakoszem wina, aby znać takie nazwy jak na przykład Chianti, Marsala czy Bardolino. Te wina włoskie to jedne spośród najbardziej znanych jak również cenionych win na świecie. Nic w tym dziwnego. Włochy należą do najstarszych rejonów, zajmujących się hodowlą winogron.

Współcześnie na obszarze państwa hodowanych jest powyżej 2000 przeróżnych kategorii winogron. Funkcjonuje tam przeszło milion winnic. Generują one przybliżeniu 15% światowej produkcji wina. Włochy to światowy potentat w tej dziedzinie, zaś wina włoskie to klasa sama w sobie.

Wino białe

Do wytworzenia białego wina stosuje się z reguły jasne winogrona. Co nie znaczy, iż ciemna klasa tych owoców się do tego nie przydaje. Białe wino wytwarza się za pomocą fermentacji czystego moszczu, czyli ekstraktu ze świeżo wyciśniętych winogron. Najbardziej znane białe wino we Włoszech to Soave. Dużą popularność zawdzięcza dobrej cenie oraz odpowiednim walorom smakowym. To wino (zobacz: wina czerwone półwytrawne) mające stosunkowo słaby aromat.

Jeżeli chcesz przekazać komuś informacje na omawiany temat, to kliknij na link oraz pokaż szczegóły (https://smartbodytrainer.pl/oferta/plany-treningowe-i-dietetyczne/) dotyczące tego problemu – z pewnością go zainteresują.

Degustując je poczujemy migdałową nutę. Smakując tego białego wina posiada się nieodparte poczucie lekkości oraz harmonii.

Wino czerwone

Jak poprzednio w wspominaliśmy, białe wino sporządza się przy użyciu fermentacji czystego soku, z kolei czerwone wino tworzy się w obecności skórek i pestek winogron. Występuje ono w różnych tonach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino tworzy się z ciemnych winogron nazywanych potocznie czarnymi. Jedno spośród najbardziej prestiżowych czerwonych win włoskich to z pewnością Bardolino. To wino wytrawne wytwarzane w prowincji Werona. Zalecane do pierwszych dań, salami, pieczeni oraz serów. Powinno się je podawać w temperaturze pokojowej.

Włosi – miłośnicy wina

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie może zabraknąć w kuchniach Włochów w trakcie żadnego z posiłków. Dlatego nie dziwi zjawisko, iż mieszkańcy tego kraju prowadzą jeżeli chodzi o konsumpcję wina. Mówiąc dokładnie zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden obywatel tego kraju wypija rocznie 70,8 litra wina.