Wszystko co chciałabyś wiedzieć na temat finansowania społecznościowego. Krótka charakterystyka

Finansowanie społecznościowe to coraz częściej spotykany sposób na opłacenie kreatywnego pomysłu lub nawet start z działalnością. Reguła funkcjonowania jest nieskomplikowana – należy zaprezentować swój projekt i obiecać drobne upominki za pomoc finansową. Jeśli osiągnie się ustalony cel, dostaje się całą zgromadzoną sumę uszczuploną o nieznaczną prowizję. Jeśli to się jednak nie uda, kwoty pieniężne są oddawane fundatorom. Finansować można wszystko – nowinki techniczne, albumy zdjęć, komiksy, kolekcje ubrań lub grę komputerową. Najważniejszy jest ciekawy pomysł, który ma za zadanie spodobać się większej rzeszy osób.

wykres
Pozytywnie rozpatrzone pomysły
Na świecie udało się już doprowadzić do skutku wiele projektów używających tego charakteru finansowania. Duża część z nich to niezwykle kosztowne przedsięwzięcia, które do zrealizowania wymagały dotacji rzędu kilkuset tysięcy, a czasem również miliona dolarów. Jeśli jednak projekt jest oryginalny, to nie będzie to duży problem. Użytkownicy sieci WWW w szczególności upodobali sobie projekt konsoli do gier, funkcjonującej na darmowym oprogramowaniu czy koszulę działającą za pomocą kosmicznej technologii, która pozwala regulować temperaturę ciała. Na wymienione projekty udało się zebrać za jednym razem najwyższe kwoty pieniędzy. Wsparciem największej liczby osób cieszy się jednak muzyka i gry komputerowe. Zaskakująco dużo artystów uzyskało popularność zbierając pieniądze na debiutancką płytę i gwarantując sobie tym samym wysoką sprzedaż we wszystkich krajach, za pośrednictwem portali crowdfundingowych np.: wspieram.to. Na terenie kraju przykładem takiej postaci może być Julia Marcell, która wydała tą metodą swoją pierwszą płytę. W późniejszym czasie została przyjęta pod skrzydła wielkiej wytwórni.

Finansowanie w kraju
Crowdfunding w Polsce dopiero zyskuje na popularności W kraju funkcjonuje kilka portali oferujących tego typu finansowanie, każdy jest skierowany na innego typu działalność. Można więc dotować przedsięwzięcia dobroczynne, kulturalne i muzyczne, dostępne są też portale skierowane na bardziej kreatywne projekty. O ile jednak poza granicami Polski wielokrotnie udawało się zebrać sumy większe niż milion dolarów, o tyle tak znaczne projekty nie były jeszcze dotowane w kraju.