Jak wybrać porządny sprzęt górski?

Gdy naszą pasją jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka także przy okazji przykładowo eksplorowanie jaskiń powinniśmy mieć dobrze dopasowany sprzęt, który zagwarantuje nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w trakcie wypraw. Każdy sprawdzony sklep turystyczny ma takie wyposażenie w swoich katalogach. Często, o wiele za często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy tracą życie na szlakach, gdyż wybierają się w góry bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr

Źródło: astrojawil.pl

Bo jak w inny sposób określić wybieranie się w wysokie góry w sportowych adidasach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają w ogóle przyczepności na kamieniach. Albo, co zwykle zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wówczas jeden mokry kamień i wypadek gotowy. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji upadek w przepaść. A jak określić kogoś kto wybiera się w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc jak przebiega i którędy wrócić? Albo osoby, które udają się na spacer do jaskini bez światła, bez kasku i nie zdając sobie sprawy, że trzeba się tam poczołgać i trzymać łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią czytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyprawy porządnie.

Warto mieć jeden sprawdzony sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dopasować odpowiednio ekwipunek. Trzeba najpierw odwiedzić kilka miejsc, możemy też poczytać opinie w Internecie. Łatwo trafić na takie strony, wystarczy jedynie hasło „sklep turystyczny” wpisane w wyszukiwarkę. Kiedy już zdecydujemy, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie wolno nam myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza sprawa – buty. Dobrze dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które wkładamy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach nogi zwykle puchną, a obuwie nie może nawet wtedy uciskać. Oczywiście buty nie mogą być zbyt luźne, gdyż wtedy mamy gwarantowane skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po śniegu. Jeśli planujemy wędrówki zimowe pamiętajmy by kupić raki – masz więcej pytań? – turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. jeżeli chcemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do wspinaczki nie będą odpowiednie.

Jeżeli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o butach do tego celu. Tak po prawdzie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować dodatkowej pary. jeżeli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to wspaniale. Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni sprawić sobie kolejną parę. Być może do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” na pewno trafimy na najnowsze propozycje.