Z jakiego powodu warto segregować śmieci i czym jest selektywna zbiórka odpadów?

Współcześnie coraz więcej mówi się o segregacji odpadów, na nieszczęście w dalszym ciągu multum osób zupełnie tego nie przestrzega i nie segreguje śmieci. Bez wątpliwości jest to niezwykle szkodliwe dla środowiska, albowiem odpadki, które nie są segregowane trafiają na ogół na jedno wysypisko, przez co nierzadko mnóstwo z nich w ogóle się nie rozkłada.

Odpadek

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze inne emitują złe substancje szkodzące środowisku, zaś wszystko to wywołuje pogorszenie ekosystemu. Tak więc niesegregowanie śmieci tak właściwie szkodzi nam samym. W związku z tym bez ustanku przypomina się o tym, że segregacja śmieci jest sprawą bardzo znaczącą. Selektywna zbiórka odpadów, czyli segregowanie śmieci, naturalnie przynosi korzyści nam wszystkim. Termin selektywna zbiórka odpadów oznacza wyrzucanie śmieci do konkretnych pojemników, które mają swoje przeznaczenie.

Na przykład do jednego pojemnika wrzuca się tylko szkło, do innego makulaturę, jeszcze do innego baterie lub tworzywa sztuczne. Nie jest to wcale ciężkie oraz skomplikowane, a wiele pomaga. Dzięki selektywnej zbiórce odpadów wszelkie odpadki trafiają tam gdzie powinny, mnóstwo z nich można także

link

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

przekształcić i zużytkować od nowa, co istotnie zmniejsza ilość wyrzucanych śmieci. Natomiast takie odpady, jak przeterminowane leki, baterie i akumulatory lub też chemikalia nie kreują zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska, bowiem także są gromadzone w dobrych miejscach.

Selektywna zbiórka śmieci to coś, co powinno zagościć w każdym domu. Nie wymaga to ogromnej ilości czasu, nie jest uciążliwe i skomplikowane, a przynosi naprawdę dużo korzyści. Zezwala na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony środowiska, ponadto poprawia również ludzką świadomość i uzmysławia, iż dbanie o środowisko poprzez segregację śmieci jest faktycznie ogromnie ważne.

Poza tym selektywna zbiórka odpadów to również ulga dla naszego portfela, albowiem zezwala w ogromnym stopniu obniżyć koszta związane z ich składowaniem.