Dlaczego warto obchodzić Święto Zmarłych?

Jedne należą do bardziej radosnych, inne do bardziej refleksyjnych. Do tego drugiego typu świąt można zaliczyć oczywiście Święto Zmarłych.
Święto Zmarłych odbywa się co roku 1 listopada. Jest to ważna okoliczność, jako, ze skłania nas do rozważań nad śmiercią, a także do pamięci o naszych bliskich, którzy jakiś czas temu zmarli. Ważność tego święta została podkreślona między innymi poprzez uznanie obchodów Dnia Zmarłych za niematerialne dziedzictwo wpisane na listę UNESCO.

Chryzantemy

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
Święto Zmarłych to czas rozmyślań i refleksji. zależnie jednak od kraju jest rozmaicie obchodzone. Ciekawym przykładem jest oczywiście USA, gdzie poprzedza je zwyczaj znany popularnie jako Halloween. Jest to czas radości, chociaż dominują duchy, upiory, wiedźmy, czy świecące dynie. W Polsce Halloween staje się coraz bardziej popularne, jednak to właśnie Święto Zmarłych czy też Dzień Wszystkich Świętych, wciąż pozostaje tradycyjnym zwyczajem obchodzonym przez katolików.

Dzięki takim świętom rodziny mogą pójść razem na cmentarz i powspominać zmarłych, jak również uczcić ich pamięć. Jak przed każdym świętem, tak i w tym przypadku trzeba się jednak stosownie przygotować – a właściwie przygotować nagrobki – (więcej opinii na ten temat), które w dniu pierwszego listopada są oblegane przez wiele osób. Groby na parę dni przed świętem są dokładnie czyszczone i przyozdabiane różnego gatunku kwiatami i wieńcami. Natomiast w samo święto odwiedzający groby przynoszą i zapalają świeczki, jak również modlą się za zmarłych. To właśnie modlitwa i namysł powinny być podstawowymi elementami obchodzonych świąt (przeczytaj na ).

W tym czasie chodzimy również na cmentarze wojenne i miejsca pamięci poległych żołnierzy. Czcimy więc nie tylko najbliższych z rodziny, ale również tych ludzi, którzy walczyli za wolność Polski i których pochowano w zbiorowych mogiłach. Dzięki temu nasze myśli kierują się również w stronę kwestii bardziej uniwersalnych i większej wagi, takich jak ojczyzna, wolność i nieodległość. Warto oczywiście poświęcić nieco więcej czasu na rozmyślania tej natury, ponieważ to jeden z nielicznych okresów w ciągu roku, kiedy można na spokojnie pomyśleć nad tymi ważnymi dla nas i dla naszych bliskich sprawami.