Pożegnanie osoby bliskiej jest bardzo ciężkie. Niestety, przychodzą takie dni. Jak pożegnać najbardziej porządnie, jaki zamówić nagrobek?

To niestety niezbyt korzystny fakt, że każdy z nas na pewnym etapie życia będzie musiał pogodzić się z utratą bliskiej osoby. Nie da się faktycznie na to przygotować, tym bardziej trudno pogodzić się ze śmiercią bliskich.

Cmentarz

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com

W tym samym czasie jednak powinniśmy dalej żyć, musimy także doprowadzić cały proces pogrzebowy do końca. Ta cała procedura wiążę się z paroma sprawami do załatwienia, przykładowo, tym który nagrobek wybrać.

To bardzo ciężko wybrać jak najbardziej korzystnie, czy bardziej godne uwagi będą nagrobki podwójne, a może pomniki granitowe. Różnorodność kamienia na polskim rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jednocześnie, każdy z tego typu materiałów ma plusy i minusy, wokół wielu narosło duża ilość niezbyt poważnych mitów, wobec czego ciężko się w tym wszystkim ogarnąć. Pamiętajmy przede wszystkim, by nie kupować marmuru. W naszym klimacie nie warto go używać. Jest to bowiem skała wapienna o charakterze zasadowym, a to znaczy, iż kontakt z wodą i mrozem wpłynie na błyskawiczną erozję.

Może Cię też zainteresować:

Nagrobki

Autor: Rod Raglin
Źródło: http://www.flickr.com

Po kilkunastu latach tego typu nagrobek nagrobki podwójne będzie w bardzo negatywnej kondycji. Z tego też powodu bardziej korzystnie wybrać granit. Używa się go bardzo często, gdyż jest to surowiec niezwykle trwały. Niekiedy używany jest również piaskowiec, jaki przy właściwej, lecz jednocześnie pracochłonnej pielęgnacji z pewnością będzie dobrym materiałem.

Ciekawy artykuł? Jeżeli tak uważasz, to bez wahania kliknij tutaj, ponieważ naprawdę warto zobaczyć ponadto (https://www.autoonline.pl/kariera.html) inne podobne posty!

Często pojawiająca się kwestia dotyczy także tego, jaki kamień jest najmocniejszy? Znakomita większość dostępnych rodzajów granitu odznacza się identycznymi właściwościami. Niekiedy może się wydarzyć, że niektóre kruszce mogą pęknąć. Może się tak stać przez nagłą zmianę temperatur.

Przykładowo w upalne dni czarny nagrobek może osiągać aż 70 stopni Celsjusza, aż tu wnet następuje zmiana pogody i spada deszcz. Jeśli taki granit może przetrwać tego typu zmianę bez żadnych zniszczeń, to możemy być pewni, że nie występują w nim wewnętrzne naprężenia, więc zachowa on cudowny wygląd przez bardzo długi czas. Może się jednakże wydarzyć, iż dojdzie do pęknięcia. W takiej sytuacji mamy pełne prawo, ażeby reklamować taki produkt u kamieniarza. Najczęściej czas gwarancji waha się od 2 do 5 lat, choć oczywiście zależy to od zakładu. Pamiętajmy jednocześnie, że kamień to naturalny budulec, tak więc takie wewnętrzne naprężenia są czasami nieuniknione.

Źródło artykułu: