Kilka cennych wskazówek dla tych opiekunów prawnych, którzy wychowują piętnastolatków zafascynowanych internetem

Bycie ojcem bywa zajęciem niezwykle odpowiedzialnym, a zarazem wiąże się z mnóstwem obowiązków. Wraz z rozwojem nowoczesnej inżynierii, a głównie technologii internetowej, na nastolatka zaczyna czyhać coraz więcej niebezpieczeństw. Jednakże z drugiej strony trudno byłoby zakazywać używania komputera – w końcu, jak poucza znane przysłowie, zakazany owoc jest najsmaczniejszy. Należy zatem nade wszystko tłumaczyć synowi, w jaki sposób mądrze korzystać z zasobów sieci i wskazać sytuacje, w których piętnastolatek ma zachować wyjątkową czujność, a nawet sygnalizować o nieprzyzwoitych zachowaniach innych internautów.

ojciec z córką

Autor: regan76
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego typu działań, czyli tych czysto zapobiegawczych, należy także zatroszczyć się o to, żeby nasza pociecha nie miała dostępu do witryn internetowych propagujących artykuły o frywolnym zabarwieniu. Tutaj warto zwłaszcza mieć na względzie nastolatków, którzy nie tylko doskonale wiedzą jak zablokować stronę internetową, ale również jak ją odblokować. Niestety ojcowie nieczęsto nadążają za swoimi potomkami, a umiejętności ludzi dorosłych niekiedy ograniczają się jedynie do zrobienia zakupów w sieci bądź sprawdzenia programu telewizyjnego czy poczty mailowej. Można jednakże nabyć, a następnie wgrać program antywirusowy, który posiada dodatkową funkcjonalność – tzw. kontrolę rodzicielską.

Dzisiaj tylko w niektórych mieszkaniach stoją na stolikach komputery stacjonarne, do których mają dostęp zarówno rodzice, jak i synowie i córki, gdyż coraz powszechniej korzysta się z komputerów przenośnych albo smartfonów. Jednak bez względu na ten fakt, każdy z domowników pragnie zachować choć odrobinę prywatności, dlatego powstają indywidualne konta użytkowników.

Czy nasza najnowsza wiadomość spodobała Ci się tak wyjątkowo, że chcesz przeczytać inne? To fantastycznie! Zatem zapraszamy na nową stronę.

Aby jeszcze lepiej chronić szczególnie istotne dane, dla przykładu bilans prywatnego budżetu czy nieco wstydliwe fotografie z wakacyjnych wyjazdów, należy pomyśleć o zupełnie prostych, a równocześnie skutecznych działaniach. A mianowicie, wystarczy sprawdzić w internecie, jak zabezpieczyć folder hasłem, aby nikt nieupoważniony nie posiadał dostępu do poufnych danych.

Internet

Autor: CTEP AmeriCorps
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nasz trzynastolatek pasjonuje się nowoczesnymi technologiami komputerowymi, to warto zadbać o to, aby jego zainteresowania nie skupiały się tylko na grach. Można dla przykładu wyliczyć korzyści, jakie niesie ze sobą rozsądne wykorzystanie zasobów sieci. Kto teraz uwielbia komunikować się z kolegami i koleżankami za pośrednictwem portali społecznościowych, ten w dorosłym życiu będzie doskonale wiedział, że prowadzenie fanpage w celach dochodowych nie jest aż tak trudnym zadaniem, jak można byłoby się spodziewać. Szczególnie gdy ma się kilkuletnią praktykę – przecież wiedzę encyklopedyczną można dość szybko uzupełnić.