Wybieramy router bezprzewodowy – na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę?

Zwiększająca się ilość mobilnych tabletów oraz komputerów zaczęła sprawia, że coraz częściej występuje konieczność zamontowania w biurze albo domu bezprzewodowego routera. Urządzenia te są niewielkich rozmiarów, podłącza się do nich łącze internetowe z zewnątrz i po skonfigurowaniu można korzystać z większej liczby urządzeń.

Zakupy online

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo dużą zaletą takich routerów jest możliwość wykorzystania bezprzewodowej sieci, urządzenia nie muszą być połączone fizycznie za pomocą kabla, ale łączą się bezprzewodowo. W sprzedaży jest ogromna liczba routerów, różniących się parametrami i dodatkowymi funkcjami.

Niektóre z nich, jak na przykład Router Asus RT-N16 (90-IG0D002M01-3EA0Z) posiada na wyposażeniu serwer szafa rackowa pamięci masowej, który umożliwia przechowywanie plików z przyłączonych do routera sprzętów. Model ten wyposażony jest w 3 anteny, zapewniające mocny i stabilny poziom sygnału, przez to doskonale sprawdzi się w większych mieszkaniach czy biurach. Jest bardzo łatwy w instalacji, rzecz jasna obsługuje większość najważniejszych protokołów bezpieczeństwa i posiada port USB.

Do podobnego zastosowania jest wykorzystywany Router Tp-Link TD-W8960N. Ten model jest zgodny z protokołem ADSL2+ i zapewnia najwyższy poziom szyfrowania w mieszkaniu lub niewielkiej firmie. Łatwa konfiguracja pozwala na sprawne utworzenie bezprzewodowych sieci, a mechanizm rozdzielania plików może się przydać, kiedy z sieci korzystać będzie paru pracowników. Ten egzemplarz routera jest dwu antenowy, analogicznie jak inny sprzęt tego typu, to znaczy Router Tp-Link TL-MR3420 . Oprócz zwykłych funkcjonalności Tp-link umożliwia używanie sieci 4G, starczy do niego podłączyć odpowiedni modem i cieszyć się szybkim, mobilnym internetem, sama konfiguracja jest intuicyjna i prosta. W temacie mobilności bardzo ciekawe możliwości przedstawia Router ZTE MF . On także obsługuje współdzielenie internetu mobilnego 3G, ale poza tym projektanci wyposażyli go w akumulator. Dzięki temu router można w dowolnej chwili wyłączyć z domowej sieci i zabrać ze sobą, dzięki 3G można korzystać z jego funkcji w dowolnym miejscu.