Fotografowanie w trybie makro – czyli tak zwane hobby dla cierpliwych osób

Fotografowanie w skali marko to zajęcie pasjonujące, ale wymagające sporo zręczności od fotografa.W ten sposób możemy uwiecznić na zdjęciu artystyczne faktury czy fascynujące piękno przyrody. By temu sprostać, będziemy potrzebować dobrego obiektywu.

motyl na źdźble trawy

Jeśli chcemy zająć się na poważnie fotografią makro, należy już na początku uzbroić się w cierpliwość. Jest to pasja, która wymaga samozaparcia. Tylko dzięki właściwemu nastawieniu uda nam się wykonać dobre ujęcie. O tym, jak trudno jest wykonać dobrą makrofotografię, warto przekonać się samemu, wybierając się na plener na przykład do ogrodu botanicznego. Najpierw należy znaleźć odpowiedni temat. Następna rzecz, którą powinniśmy wykonać, to precyzyjne ustawienie statywu. Kolejny etap to naturalnie ustawianie właściwego czasu i przesłony w aparacie. Pamiętajmy o skontrolowaniu, czy przy danej przesłonie uzyskamy oczekiwaną głębię ostrości.

Na końcu wykonujemy samo ostrzenie, bardzo skrupulatne, by ustrzec się pomyłek, o które nietrudno. Wszystkie te zadania wymagają od nas wiele uwagi.

pręciki kwiata

Dobrze, ale dlaczego trzeba być wytrwałym? Otóż, gdy już poświęcimy czas na perfekcyjne ustawienie sprzętu, bardzo często zdarza się, że rzecz, którą chcemy sfotografować niespodziewanie się poruszy.Przykładowo motyl po prostu odleci z “planu zdjęciowego”, liść zaczynie się bezładnie drgać ,bo właśnie powiał mocniej wiatr…

Oprócz stoickiego spokoju będziemy też potrzebować specjalistycznego sprzętu. Jednakże fotografia nie jest najtańszym hobby, szczególnie, jeśli chce się robić coraz lepsze zdjęcia. Jak tylko złapiemy bakcyla, bardzo szybko naszym najlepszym sklepem stanie się sklep fotograficzny . Jeśli chcemy rozwijać swoje fotograficzne zainteresowania, z pewnością będziemy potrzebowali dodatkowego sprzętu.

Naturalnie jest kilka metod stosowanych w makrofotografii: od dodatkowych soczewek, przez pierścienie pośrednie,które skracają minimalną odległość ostrzenia.Najczęściej jednak fani marko wybierają specjalnie zaprojektowane obiektywy. Jednym z bardziej popularnych są te produkowane przez firmę Sigma, dostępne pod tym adresem . Jednak zanim nabędziemy obiektyw, warto przetestować parę modeli i zorientować się, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla nas.