Psy do pilnowania terenu – którą rasę wybrać?

Zakup rasowego psa większość osób traktuje bardzo serio. Głównie dlatego, że jest to niemały wydatek. Z tego powodu rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko przyjacielem swojego właściciela. Drogi pies, tak samo jak drogi drogie auto potwierdza life style swojego właściciela.

Oprócz tego liczy się także cel, który przyświeca przyszłemu właścicielowi. Jeżeli poszukujesz najlepszego psa – stróża do wolno stojącego domu, pies przysmaki dla psów firmy prozoo Tibetan Mastiff doskonale wypełni swoje zadanie. Tybetany są dość słabo znane w naszym kraju, mają jednak swoich miłośników. Mastify są ochoczo hodowane przez osoby, które mieszkają poza centrum miasta, ponieważ są to niemałe, dosyć kudłate zwierzęta, które poniekąd należy trzymać na zewnątrz. W końcu są to psy zaliczane do grupy molosów w typie górskim i ich prymarnym przeznaczeniem było przede wszystkim stróżowanie i zaganianie zwierząt gospodarskich.Jak można się domyśleć po nazwie, rasa pochodzi z centralnej Azji, choć nie wiadomo do końca, czy konkretnie z Tybetu.Tybetany trafiły do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na rdzennych obszarach groziło im wyginięcie. Rasa przetrwała dzięki Brytyjczykom, którzy założyli pierwsze hodowle tych psów.

Mastif tybetański

Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś to jedne z najdroższych ras na świecie. Żywy temperament, raczej ciche usposobienie, jednak często posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczeniaki w młodym wieku są dość uparte. Przyszły właściciel musi więc wykazać się cierpliwością i przeczekać trudny okres. Bardzo istotna kwestia to właściwe wychowanie psa. Mastify nie wymagają jednak szczególne tresury. Z wiekiem same wiedzą, jak się zachować w określonej sytuacji. Są raczej spokojne i posłuszne. Jednak, gdy Tybetany są na swoim terenie mogą być agresywne w stosunku do obcych. Takie zachowanie leży w ich naturze. Psy żyjące w Tybecie były wychowywane aby strzec domostwa. Ich zadaniem było donośne sygnalizowanie zagrożenia. Taki sposób bycia wynikał ze swoistych warunków geograficznych, a także społecznych. Osady w Tybecie były dość słabo zaludnione, zaś pojedyncze domostwa znacznie daleko od siebie.

Niedużo sąsiadów oznacza ryzyko rabunku. Mastify miały więc efektywnie strzec majątku i zawiadamiać, gdy w gospodarstwie pojawił się intruz. Dobrze wiedzieć jeszcze przez podjęciem decyzji o kupnie Mastifa, jaki jest charakter rasy. Lecz także pamiętać, że najważniejsze jest właściwe ułożenie psa. Warunkiem poprawnego kontaktu z pupilem jest dobra znajomość i świadoma akceptacja jego charakteru.