Airsoft, czyli zabawa w poligon

Airsoft jest to gra zespołowa, w której wykorzystywane są pneumatyczne repliki dawnej broni strzelające kulkami z tworzywa sztucznego. Gry te zazwyczaj rozgrywane są w odludnych miejscach w lasach, na poligonach wojskowych czy nieużytkowanych halach fabrycznych. Głównym celem wyposażonych w karabiny na kulki zawodników jest oczywiście trafienie przeciwnika, przeważnie nie wyrządzając mu krzywdy.

Gry odbywają się według określonych scenariuszy, często oryginalnych, lecz również naśladujących historyczne działania wojsk lub oddziałów paramilitarnych. Gry te mają swoje zasady. Spisane jest również zwyczajowe „Prawo ASG”, zgodnie, z którym się odbywają. Podstawową zasadą jest używanie gogli ochronnych, aby nie uszkodzić wzroku. Scenariusze gier bywają bardzo różne, od zwykłych strzelanek, gdzie po prostu eliminuje się przeciwników, po rozbudowane strategie, które w wierny sposób odwzorowują prawdziwe pole walki z wywiadem i logistyką. Takie urozmaicone rozgrywki potrafią trwać ponad dobę, wymagają więc niemałej kondycji fizycznej i mocnej psychiki.

paintball, asg

Autor: West Point Public Affairs
Źródło: http://www.flickr.com/

Rodowód airsoftu tkwi w Japonii. Tam powstały pierwsze repliki broni, aby oferować japońskim oddziałom samoobrony możliwość ćwiczeń ze względu na bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące używania broni palnej, nałożone na japońskie siły zbrojne po II wojnie światowej. Do dziś japońskie repliki broni są uznawane za najlepsze. Ponieważ inaczej niż w paintballu kulki, którymi strzela się w airsofcie, nie są wypełnione farbą, graczy obowiązuje swoisty kodeks honorowy i obowiązek przyznania się do faktu, że się zostało trafionym.

Gra ta ma coraz większą rzeszę zwolenników wywodzących się z różnych środowisk i chcących w sposób aktywny spędzić czas wolny. Wyposażenie do gry, nie tylko repliki karabinów, ale też pistolety na kulki, gogle i inne ochraniacze, a także buty taktyczne i mundury, posiada obecnie każdy sklep asg, a przybywa ich coraz więcej, również w Sieci.